کد خبر: 187396

جهان بدهکار؛ گزارشی از روند افزایش بدهی در دنیا

گزارش‌ها نشان می‌دهد، بدهی جهانی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ به ۲۳۳ تریلیون دلار رسیده که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۸ درصد -معادل ۱۶٫۵ تریلیون دلار- افزایش یافته است.

اقتصاد جهان 233 تریلیون دلار بدهکار است
سرویس اقتصاد جهان -

الهام میرمحمدی: بر اساس تازه‌ترین گزارش موسسه بین‌المللی مالی (IIF) بدهی‌های جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بیزنس‌اینسایدر، این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۸ درصد، معادل ۱۶٫۵ تریلیون دلار افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، یکی از عوامل بار سنگین این بدهی، بی‎میلی بانک‌های مرکزی برای سفت و سخت کردن شرایط اعطای وام است.

از سوی دیگر، نرخ بهره پایین برای یک دوره بلندمدت به افزایش سطح بدهی‌ها دامن زده است. بانک‌های مستقل نیز تمایلی به بر هم زدن شرایط موجود با افزایش نرخ بهره از خود نشان نداده‌اند.

در واقع، ظرفیت استقراض شرکت‎ها و دولت‌های مقروض می‌تواند تلاش‌ بانک‌های مرکزی جهان را برای افزایش نرخ بهره با کندی مواجه کند.

تحلیل‌گران در این موسسه بر این باورند که سطح بالای بدهی‌ها ممکن است سرعت و مقیاس تشدید سیاست‌های بانکی را محدود کند. این در حالی است که بانک‌های مرکزی با احتیاط بسیاری در تلاشند تا از رشد اقتصادی حمایت کنند.

لازم به ذکر است، میزان بدهی بخش‌های خصوصی غیرمالی در کانادا، فرانسه، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، سوئیس و ترکیه افزایش قابل توجهی یافته است.

در عین حال، با رشد چشمگیر اقتصاد جهانی، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان برای چهارمین دوره سه ماهه متوالی کاهش یافته است.

نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در حال حاضر ۳۱۸ درصد است که ۳ درصد کمتر از رقم گزارش‌شده در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ است.

مجموعه‎ای از عوامل نظیر رشد بالای اقتصادی، افزایش نرخ تورم (ترکیه و چین) و تلاش‌ها برای جلوگیری از رشد بدهی‌ها (چین و کانادا) همگی در کاهش نسبت بدهی به رشد ناخالص داخلی موثر بوده‌اند.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.34)
738000
2500
سکه امامی (%0.27)
1830000
5000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.