موضوعات داغ:

برداشت غیرقانونی ۱۸۰۰ میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی

برداشت غیرقانونی ۱۸۰۰ میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی

عضو ناظر صندوق توسعه ملی در مجلس، از برداشت غیرقانونی هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران کسری بودجه به عنوان مالیات خبر داد.

سید محمد حسینی در گفتگویی با خبرگزاری فارس، با اشاره به برداشت غیرقانونی دولت و سازمان امور مالیاتی از حساب صندوق توسعه ملی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی کشور در روزهای آخر سال بابت مالیات، اقدام به برداشت هزار میلیارد تومان از محل حساب ریالی صندوق توسعه ملی نموده و همچنین نسبت به مسدود کردن حساب ارزی این صندوق برای برداشت معادل ریالی تا سقف ۸۰۰ میلیارد تومان اقدام کرده‌ است که احتمالا این رقم نیز امروز برداشت شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی تاکید کرد: علی‌رغم تصریح قانون در بند هـ جزء ۶ و ۷ قانون احکام دائمی که تحت عنوان اساسنامه صندوق توسعه ملی تنفیذ شده و قابلیت اصلاح ندارد، سازمان امور مالیاتی از سنوات گذشته برای تمام درآمدهای حاصل از تسهیلات پرداختی و تسعیر دارایی‌هایی صندوق توسعه ملی، مالیات وضع کرده بود، در حالی که طبق قانون تمامی منابع ریالی و ارزی صندوق به عنوان منابع بوده و مشمول مالیات نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: ‌از طرفی ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید درآمد حاصل از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی صندوق توسعه ملی را مشمول مالیات نمی‌داند که این موضوع بر اساس برگه‌های تشخیص مالیاتی سنوات گذشته که مورد اختلاف صندوق توسعه ملی و دستگاه‌های نظارتی با سازمان امور مالیاتی بود، جمع‌بندی شد و در نهایت کمیسیون ماده ۲۵۱ قانون مالیات‌ها به عدم دریافت مالیات از منابع صندوق توسعه ملی رای داد که به استناد همین رای دریافتی‌های قبلی نیز باید استرداد می‌شد.

حسینی با اشاره به بخشنامه وزیر اقتصاد مبنی بر این که هر گونه رای صادره توسط دیوان عدالت اداری و کمیسیون ماده ۲۵۱ قانون مالیات‌های مستقیم و شورای عالی مالیاتی صادر شده که برای موارد مشابه نیز قابلیت اجرا دارد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه دولت برای تامین کسری خود اقدام به برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی کرده است، گفت: برای سال جاری ۴۵ هزار میلیارد تومان بر اساس مصوبات سران قوا از منابع صندوق برداشت شد. همچنین در قانون بودجه ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون یورو تبدیل به ریال برای مصارف بودجه‌ای شد که علاوه بر این ارقام بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز برداشت شده است.

عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی تاکید کرد: این موضوع در گذشته به دفتر مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، قوه قضائیه و ریاست مجلس منعکس شده بود و همه مخالف آن بودند. همچنین رئیس کل دیوان محاسبات به عنوان رئیس هیات نظارت بر صندوق توسعه ملی و دادستان دیوان محاسبات بر غیرقانونی بودن برداشت از صندوق تحت عنوان مالیات تاکید کرده بودند.

وی ادامه داد: در این رابطه موضوع را به رئیس مجلس نیز گزارش کرده‌ام تا پیگیری شود.

حسینی اضافه کرد: با معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز در این رابطه صحبت کردم که معتقد بود به دلیل کمبود درآمدها مجبور هستیم، این منابع را دریافت کنیم.

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند