بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار، صعودی؛ اما شکسته شده برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت حدود ۳ درصد کاهش داشت و از محدوده ۱۲۳ دلار و ۶۰ سنت به محدوده ۱۱۹ دلار و ۸۰ سنت رسید.

روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار، صعودی؛ اما شکسته شده برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت حدود ۳ درصد کاهش داشت و از محدوده ۱۲۳ دلار و ۶۰ سنت به محدوده ۱۱۹ دلار و ۸۰ سنت رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، شکسته شدن روند صعودی در حدود ۱۳ روز کاری قبل اتفاق افتاد و بعد از این رخداد، سنگ آهن تقریبا در روندی خنثی در حال حرکت است. ادامه روند صعودی منوط به گذر از محدوده مقاومتی ۱۳۰ دلار است. در صورت عبور قیمت سنگ آهن از محدوده یاد شده می‌توان انتظار داشت در چند هفته آتی احتمالا قیمت سنگ آهن اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۵۰ دلار را دنبال می‌کند.

محدوده ۱۳۰ دلار، ۱۳۸ دلار و ۱۴۵ دلار، ممکن است مانع رسیدن به هدف قیمتی مذکور شود. همچنین محدوده خط روند صعودی شکسته شده نیز می‌تواند مقاومتی قوی برای قیمت سنگ‌آهن باشد. عبور قیمت از این محدوده به سمت پایین نشانه نزولی نبود. در حال حاضر قیمت در محدوده بسیار مهم ۱۲۱ دلار قرار دارد، عبور از این منطقه به سمت پایین امیدها را نسبت به افزایش قیمت‌ها پایین خواهد آورد.

با توجه به شکسته شدن خط روند صعودی، در صورتی که سنگ آهن مسیر کاهش قیمت را در پیش گرفت، علاوه بر محدوده‌های حمایتی ۱۱۵ دلار، ۱۱۱ دلار و محدوده ۱۰۹ دلار، مانع رسیدن قیمت به محدوده ۱۰۶ دلار می‌شود. با توجه به شکسته شدن خط روند صعودی در صورت کاهش قیمت سنگ آهن، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۱۱۵ دلار است.

در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها، مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۱۰۹ دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین خصوصا با حجم زیاد نشانه نزولی است و ترس‌ها را برای تشکیل روند نزولی افزایش می‌دهد. در صورت افزایش قیمت‌ها، محدوده خط روند صعودی شکسته شده می‌تواند نقش مقاومتی بسیار قوی داشته باشد.

شکسته شدن این محدوده به سمت پایین، نشانه نزولی نبود و‌لی ترس‌ اصلاح قیمت‌ها را افزایش داد. محدوده خط روند صعودی برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. در صورت ادامه افزایش قیمت‌ها، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۱۳۰ دلار است. مهم ترین منطقه‌ای که می‌تواند از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند، محدوده ۱۴۵ دلار است. شکسته شدن این منطقه به سمت بالا امید‌ها را نسبت به ادامه روند صعودی افزایش داده و خریداران ریسک گریز را وارد بازار می‌کند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند