بررسی قیمت آب در ایران و جهان

بررسی قیمت آب در ایران و جهان

با وجود این‌که کشور سال‌های سال است که با بحران کم‌ابی دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما برخی از مسئولین عقیده دارند که قیمت این کالا نسبت به کشور‌های دیگر ناچیز است که این امر یکی از دلایل به هدر رفتن آب هم به شمار می‌رود.

بحران آب در کشورما یکی از مسائل حیاتی به شمار می‌رود که با کم بارشی‌های اخیر هشدارها در موردای بحران بالا گرفته است و این طور که معلوم است تابستان سختی در پیش داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، این درحالی است که هزینه تمام شده هرمتر مکعب آب در کشور بیش ازیک هزار تومان است و براساس برخی از آمار هر لیتر با رقم ۴۵۰ تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

البته برخی از کشورها همچون عربستان و مصر با قیمت‌های پایین‌تری هر مترمکعب آب را به فروش می‌رسانند به طوری که در عربستان هرمترمکعب آب با رقم ۱۱۲ تومان به دست مصرف کننده می‌رسد

لازم به ذکر است که در برخی کشورهای جهان که دچار محدودیت منابع آب نیستند قیمت آب شرب چندین برابر ایران بوده به طوریکه هر شهروند دانمارکی برای خرید یک متر مربع آب باید ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان پرداخت کند که این رقم بر مبنای دلار ۳ هزار و ۷۵۰ تومان بدست آمده است.

چندی پیش رحیم میدانی معاون پیشین وزیر نیرو در امور آب و آبفا با انتقاد از قیمت فعلی آب و اقتصاد ناکارآمد این بازار گفت: بسیاری از پروژه‌های نوسازی و بازسازی و همچنین جذب سرمایه‌گذاری به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی در حوزه آب با مشکل روبرو شود.

به گفته وی درآمدهای فعلی آب تنها می‌تواند پاسخگوی کارهای روزمره باشد و در این شرایط نمی‌توان به فکر نوسازی، بازسازی و یا تعریف پروژه جدید بود.

لازم به ذکر است که ایران سال‌های متوالی با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند، قیمت این کالا نسبت به سایر کشورهای جهان بسیار پایین و ناچیز است که همین مساله نیز موجب انتقاد بسیاری از کارشناسان صنعت آب شده است به طوری که عقیده دارند فروش آب با قیمت پایین می‌تواند عاملی برای مصرف بی‌رویه آن باشد.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند