برنامه آمریکا برای تحریم نفتی چین

برنامه آمریکا برای تحریم نفتی چین

با افزایش جنگ تجاری چین و آمریکا، به نظر می‌رسد پکن و شرکت‌های بزرگ انرژی آن در مقابل یک سناریوی وحشتناک مقاومت می‌کنند و آن سناریو توقف عرضه نفت خارجی به چین است.

با افزایش جنگ تجاری چین و آمریکا، به نظر می‌رسد پکن و شرکت‌های بزرگ انرژی آن در مقابل یک سناریوی وحشتناک مقاومت می‌کنند و آن سناریو توقف عرضه نفت خارجی به چین است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی؛ این ایده که بزرگترین واردکننده نفت جهان ممکن است با توقف بخشی از عرضه نفت خام خود از خارج مواجه شود، همواره دور از ذهن بوده ولی حالا برخی تحلیلگران می‌گویند چین باید برای بدترین‌ها آماده باشد مثل تحت تاثیر قرار گرفتن عرضه نفت آن به خاطر جنگ تجاری طولانی‌مدت.

‏لابان یو، یک تحلیلگر چینی در هنگ‌کنگ گفت: «چین حالا باید به شرایط عرضه نفت خود از بدترین منظر نگاه کند مثل آنچه آمریکا در مورد ایران انجام داد».

مشخص است که چین حالا بیش از هر زمان دیگری باور می‌کند تحریم‌های مشابه آمریکا علیه یک کشور می‌تواند برای این کشور هم اتفاق بیفتد.

مقامات صنعت نفت چین هفته گذشته گفتند صنعت نفت این کشور باید یک طرح احتمالی در صورت بدتر شدن جنگ تجاری داشته باشد.

رئیس شرکت ملی نفت چین به کارکنانش گفته آماده یک جنگ تجاری طولانی مدت باشند. رئیس سابق سینوپک می‌گوید باید برای یک اتفاق ناگوار و بعید آماده شد و آن توقف عرضه نفت به این کشور در کوتاه‌مدت است.

مقامات صنعتی چین بر نیاز این کشور به دستیابی به خودکفایی انرژی تاکید کردند که حالا یک واقعیت فوری است.

وابستگی چین به واردات نفت در حال حاضر 70 درصد است بنابراین چین نمی تواند طی یکی دو دهه به خودکفایی برسد.

در سال گذشته بزرگترین تولید کنندگان انرژی چین شروع کردند به بهره‌برداری از چاه‌های نفت و گاز خودشان و هدف آنها افزایش تولید داخلی نفت و گاز در این بزرگترین واردکننده نفت جهان است.

به نظر می‌رسد چین طی ماه‌های اخیر در حال پر کردن ذخایر استراتژیک نفتی خود بوده است چون واردات نفت را 10 درصد افزایش داده در حالی که تولید پالایشگاهی آن 5 درصد بالا رفته است.

به خاطر جنگ تجاری، طی چند ماه گذشته چین به ندرت از آمریکا نفت خام یا گاز طبیعی مایع خریداری کرده که برخلاف روند سال گذشته است. این کشور در برخی ماه‌ها هیچ نفتی از آمریکا نخریده است. چین همچنین واردات گاز طبیعی مایع را از آمریکا کاهش داده چون عوارض بر واردات این محصول از اول ژوئن تا 25 درصد بالا رفته است.

با بالا گرفتن جنگ تجاری چین و آمریکا، به نظر می‌رسد چین از تمام راه‌ها و منابع در دسترس برای کاهش نقش آمریکا در اقتصاد و رشد اقتصادی خود استفاده می‌کند چون پکن دیگر اعتمادی به آمریکا به عنوان یک عرضه کننده و بازار صادرات ندارد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند