رحمانی:

برنامه ریزی وزارت صنعت برای کاهش ارزبری ۳.۳ میلیارد دلاری

برنامه ریزی وزارت صنعت برای کاهش ارزبری ۳.۳ میلیارد دلاری

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رویکرد داخلی سازی در سال جهش تولید با جدیت هر چه تمام تر دنبال خواهد شد و داخلی سازی و کاهش ارزبری حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار انواع قطعه و تجهیزات در دستور کار است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از شاتا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جلسه اقتصاد مقاومتی وزارتخانه که با محوریت بررسی اقدامات سال ۹۸ و بررسی بخشی از برنامه‌های سال ۹۹ برگزار شد، به برنامه سه ساله وزارتخانه در خصوص داخلی سازی بیش از ۱۰ میلیارد دلار انواع واردات کالا و تجهیزات در قالب برنامه نهضت ساخت داخل اشاره کرد.

وی افزود: برنامه نهضت ساخت داخل دستاوردهای خوبی در سال ۹۸ داشته و افزون بر سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داخلی سازی در حوزه‌های مختلف صنعتی و صنایع معدنی کشور تحقق یافته است.

رحمانی اضافه کرد: در راستای برنامه ساخت داخل، اقدامات بسیار خوبی در سطح کشور انجام شده و حرکتی شکل گرفته که ثمرات آن در آینده می‌تواند علاوه بر خودکفایی به توسعه پایدار صنعتی کشور نیز کمک شایان توجهی کند.

وزیر صنعت بیان کرد: این برنامه مورد تاکید ویژه رهبر معظم انقلاب، حمایت‌های رئیس جمهوری، سایر مسئولان ارشد دولت و همه دلسوزان نظام است و به هیچ عنوان در تحقق اهداف آن کوتاه نخواهیم آمد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در طول سال گذشته و همچنین امسال، فعال سازی ظرفیت خالی واحدهای صنعتی و احیای واحدهای راکد است که در همین زمینه راه اندازی مجدد دو هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی تعطیل در سال جهش تولید در دستور کار قرار دارد.

رحمانی اظهار کرد: طرح توسعه صنعت پوشاک نیز از دیگر برنامه های وزارت صمت در سال ۹۸ بود که در بخش های مختلف آن از نظر کمی و کیفی نتایج خوبی حاصل شد و فقط در تولید چادر مشکی که جزو اقلام وارداتی کشور است بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و مراحل نهایی بهره برداری خود را طی می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص روند بازسازی ناوگان حمل و نقل تجاری و همچنین برنامه نوسازی ناوگان ریلی کشور گفت: باید همه ظرفیت های موجود برای تحقق حداکثری برنامه های طراحی شده در این حوزه فعال شود، زیرا در صنایع ریلی فقط ۱۵ درصد ظرفیت تولید کشور فعال است و قابل پذیرش نیست که با وجود بستر مناسب برای خودکفایی، موضوع واردات این اقلام مورد بحث قرار گیرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند