سیگنال جدید ارزی رئیس کل بانک مرکزی / برنامه همتی برای جهش تولید

سیگنال جدید ارزی رئیس کل بانک مرکزی / برنامه همتی برای جهش تولید

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: بانک مرکزی ضمن انجام اقدامات جدی برای ایجاد تعادل در بازار ارز از کلیه ابزارهای پولی در نیل به تورم هدف گذاری شده استفاده خواهد کرد، همچنین با توجه به تغییر قابل ملاحظه انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر امید می‌رود که با این اقدامات سطح و نوسانات تورمی کاهش یافته و بستر مناسب تری برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و جهش تولید فراهم شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین پست اینستاگرامی خود نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار ۴ آذرماه ۹۹ با اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، نکات مهم راهبردی در خصوص اقتصاد کشور بیان فرمودند. ایشان در بخشی از بیاناتشان در مورد نحوه تأمین کسری بودجه دولت، روش فروش اوراق و سهام دولت را مورد تأکید قرار داده و استقراض از بانک مرکزی و لذا انتشار پول برای تأمین کسری بودجه را نفی کردند. از بابت عنایت ویژه ایشان به کنترل پایه پولی و نقدینگی صمیمانه قدردانی می‌کنم.

او ادامه داد: همراهی دولت محترم در تأمین کسری بودجه ۸ ماه اول سال از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش سهام نیز قابل تقدیر است. امیدوارم باتوجه به مجوزهای قانونی اخذ شده، این روند، در ماههای باقیمانده سال نیز، با جدیت ادامه یابد تا بتوان کسری بودجه امسال را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان، تأمین مالی کرد.

همتی افزود: بانک مرکزی نیز با توجه به آرامش موجود در بازارها و روند آن، ضمن انجام اقدامات جدی برای ایجاد تعادل در بازار ارز، از کلیه ابزارهای پولی در نیل به تورم هدف گذاری شده استفاده خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی سیاست‌های احتیاطی کلان را برای جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی و اثر آن بر متغیرهای پولی و تورم در دستور کار دارد. در این راستا شورای پول و اعتبار پیش از این کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی را به تصویب رساند که همکاران من دستورالعمل‌های مرتبط با این مصوبه و سقف‌های تعیین شده بر دارایی بانک‌ها را بزودی اعلام خواهند کرد. با توجه به تغییر قابل ملاحظه انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر امید می‌رود که با این اقدامات سطح و نوسانات تورمی کاهش یافته و بستر مناسب تری برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و جهش تولید فراهم شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند