برنده دیدار «پوتین و ترامپ» از نگاه مطبوعات ایران

روزنامه قانون اما تیتر معنی‌دار «چرخش روسی آمريكا!» را برای تحلیل خود انتخاب کرده و در ابتدا می‌نویسد: در ایران نیز بسیاری از کارشناسان، فعالان بازار و حتی مردم عادی پیگیر دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه بودند تا متوجه شوند چه نتایجی از دل این ملاقات تزاری بیرون می‌آید؟!
برنده دیدار «پوتین و ترامپ» از نگاه مطبوعات ایران

دیدار دو رئیس جمهور کشورهای ابرقدرت روسیه و آمریکا آنقدر جذاب است تا رسانه‌ها آن را به تیتر یک خود تبدیل کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، روسیه و آمریکا علی‌رغم اختلافاتی که داشتند، اما در مورد موضوعات مختلف نیز با یکدیگر تعامل داشته و بعضا به تفاهم می‌رسند. این امر خصوصا در زمان ترامپ قوت بیشتری به خود گرفته است.

مطبوعات ایران صبح امروز به پوشش گسترده این دیدار مهم پرداختند که در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار شد. این دیدار از آن حیث برای افکار عمومی کشورمان تاثیر دارد که از چند وقت پیش شایعاتی درباره امکان توافق آمریکا و روسیه در خصوص برخی موضوعات مانند برجام و مسائل منطقه‌ای وجود داشت.

روزنامه ایران که تیتر «دفاع پوتین از برجام در دیدار با ترامپ» را انتخاب کرده، به سخنان پوتین در دفاع از برجام اشاره کرده است.

این روزنامه همچنین می‌نویسد: در دو ساعت و ده دقیقه‌ای که ترامپ و پوتین در حال مذاکره بودند، بیانیه‌‌ای از سوی سفارت روسیه در هلسینکی منتشر شد که تأکید می‌کرد، هدف پوتین در این نشست عادی‌سازی روابط دو کشور است.

ایران ادامه می‌دهد: اینکه آیا این هدف برآورده شد یا نه نیازمند زمان است اما آنچه مسلم است، ترامپ بلافاصله پس از اینکه از نشست خارج شد، در پاسخ به یکی از خبرنگاران که از او پرسید نشست چگونه بود، خیلی مختصر پاسخ داد: «شروع خوبی بود.» مشابه این سخن را ولادیمیر پوتین در نشست خبری بیان کرد.

روزنامه اعتماد نیز که با تیتر «و حالا توپ در زمین ترامپ» به بررسی این دیدار پرداخته می‌نویسد: یک چیز درقرن ۲۱ با دوره قرن ۲۰ تفاوت دارد و آن هم این است که دیگر دو ابر‌قدرت وجود ندارند که بتوانند برای کل جهان تصمیم بگیرند، بلکه اکنون جهان تبدیل به بلوک‌های متعددی شده است که دیگر دیدارهای تاریخی و توافق‌های دوجانبه نمی‌توانند سرنوشت جهان را رقم بزنند، اما به هر حال دایره نفوذ این کشورها را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

این روزنامه اینگونه ادامه می‌دهد که ترامپ در نشست خبری خود گفته: همچنین درباره اهمیت اعمال فشار بر ایران برای جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای این کشور و متوقف کردن کارزار خشونت آن، صحبت کردم. درباره این هم صحبت کردم که امریکا به ایران اجازه نخواهد داد از مزایای شکست داعش منتفع شود.

روزنامه ابتکار تیتر «ولادمیر پوتین و دونالد ترامپ در هلسینکی فنلاند دیدار کردند چهار ساعت سرنوشت ساز میان تزار و کابوی» را انتخاب کرده است.

این روزنامه به این مساله اشاره می‌کند که ترامپ هفته گذشته امیدواری چندانی به این نشست نداشته است. به طوری که وی گفته بود: با توقعات بالا به دیدار پوتین نمی‌رود اما برگزاری این دیدار را سودمند می‌داند.

ابتکار به یکی از سخنان پوتیت اشاره می‌کند که وی می‌گوید: روسیه و آمریکا می‌توانند رهبری را در سوریه عهده‌دار شده و باعث ایجاد صلح در این کشور شوند. او همچنین به نقش شخص ترامپ در پیشبرد مذاکرات با کره‌شمالی و حل بحران تسلیحات هسته‌ای این کشور اشاره کرد.

روزنامه قانون اما تیتر معنی‌دار «چرخش روسیِ آمریکا!» را برای تحلیل خود انتخاب کرده و در ابتدا می‌نویسد: در ایران نیز بسیاری از کارشناسان ، فعالان بازار و حتی مردم عادی پیگیر دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه بودند تا متوجه شوند چه نتایجی از دل این ملاقات تزاری بیرون می آید؟!

قانون در ادامه تحلیل خود از دیدار ترامپ و پوتین را اینگونه ارائه می‌دهد: جالب اینجاست که رویکرد دو طرف در آغاز این نشست مثبت به نظر می رسد. بررسی زبان بدن ترامپ و پوتین حاکی از آن بود که احساس منفی و سوء ظن نسبت به طرف مقابل در کمترین سطح ممکن است. شاید تمام این نمایش دلپذیر برای ماجراهایی است که در پشت پرده اتفاق افتاده اما دوشنبه مطبوع فنلاندی با لبخندها و تبسم های دو رهبر تاثیرگذار جهانی همراه بود.

شرق نیز در گزارش خود می‌نویسد: به باور ناظران انتظار می‌رود سوریه و حضور نیروهای ایرانی در این کشور از جمله محورهای مذاکرات رهبران آمریکا و روسیه باشند. ترامپ پیش‌تر گفته بود در این دیدار درباره سوریه و همچنین درباره قسمت‌های دیگر خاورمیانه با پوتین گفت‌وگو خواهد کرد.

این روزنامه که با تیتر «۱۳۰ دقیقه محرمانه با پوتین» به بررسی این رخداد تاریخی پرداخته، می‌نویسد: کشورهای غربی این روزها درباره هرچه اختلاف نظر داشته باشند، در یک چیز متحد‌ند: خصومت علیه روسیه؛ از‌همین‌روست که رسانه‌های روسی دیدار دوجانبه روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به‌خودی‌خود موفقیتی برای کرملین می‌دانند.

روزنامه دنیای اقتصاد اما پوتیت و روسیه را برنده دیدار تاریخی می‌داند و می‌نویسد: به نوشته نیویورک‌تایمز دیدار این دو اما اگر عایدی هم برای آمریکا نداشته باشد، برای پوتین یک پیروزی است. دقیقا همان چیزی رخ داده که او می‌خواسته و با ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که برای لغو دیدار از داخل آمریکا تحت فشار بوده، ملاقات داشته است.

دنیای اقتصاد که تیتر «برنده دیدار هلسینکی» را برای گزارش خود انتخاب کرده، ادامه می‌دهد: پوتین با این کار خود توانست تمامی نمادهای ایزوله کردن روسیه را از بین ببرد؛ درحالی‌که کشورش از سال ۲۰۱۴ به‌دلیل اینکه بخشی از خاک اوکراین را ضمیمه خاک خود کرد تحت فشار جامعه جهانی قرار داشت.

این روزنامه به اختلاف ترامپ با دموکرات‌ها بر سر روسیه اشاره می‌کند و می‌نویسد: درست ساعاتی پیش از درخواست دموکرات‌ها، ترامپ پرونده روسیه را از اساس ساختگی خوانده بود که به رابطه آمریکا با روسیه ضربه می‌زند.  کارشناسان غربی می‌گویند هر چیزی که موجب تفرقه بین آمریکا و متحدانش می‌شود یک پیروزی به نام کرملین ثبت می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز