برگزاری جلسات تنظیم بازار میوه شب عید

برگزاری جلسات تنظیم بازار میوه شب عید

جلسه هماهنگی برنامه‌ریزی برای طرح تنظیم بازار میوه و مرکبات شب عید سال ۹۸ و کنترل و نظارت آن در سازمان مرکزی تعاون روستایی برگزار شد.

حسین شیرزاد در جلسه هماهنگی برنامه ریزی برای طرح تنظیم بازار میوه و مرکبات شب عید با تحلیل روند عملکرد سه سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه عنوان کرد: در مقطع ۹۴-۹۳ بدلیل سرمازدگی بخشی از پرتقال تامسون شمال با کاهش تولید پرتقال داخلی مواجه شدیم که برای تامین کسری مورد نیاز و تنظیم بازار میوه شب عید اقدام به واردات پرتقال از خارج کشور نمودیم. عملکرد تامین سیب درآن سال معادل ۱۶۸۶۰ تن، پرتقال ۳۰۸۷۰ تن و در مجموع ۴۷۷۳۰ تن بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالیست که در سال ۹۴-۹۵ تولید مناسب و مازاد بر نیاز سیب و پرتقال باعث افت شدید قیمت‌ها بویژه در ایام پایانی سال شده وعرضه بیش از حد نیازاین محصولات در بازار موجب گردید تا قیمت‌های خرید طرح تنظیم بازارآن‌ها تعدیل یابد واسباب ضرر و زیان دولت و ذخیره کنندگان را فراهم آورد. عملکرد سازمان تعاون روستایی در این سال شامل تامین میزان ۱۶۳۸۵ تن سیب درختی و ۳۶۹۱۸ تن پرتقال بوده است.

وی افزود: سرمای آذر ماه سال ۹۵ نیز باعث افت عملکرد باغات پرتقال در کشورشده و عملا امکان تامین میوه مورد نیاز از تولیدات داخلی میسر نگردید؛ لذا برای تدارک میوه شب عید مجددا” نسبت به واردات پرتقال اقدام گردید. آمار عملکرد حکایت از تامین ۲۰۸۴۱ تن سیب درختی، حدود ۸۱۹۰۱ تن پرتقال و در مجموع ۱۰۲۷۴۲ تن محصول دارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ادامه داد: در سال گذشته باغات سیب و پرتقال کشور دارای عملکرد مناسب و مازاد بر نیاز داخل کشور بوده و بار دیگرباعث کاهش قیمت‌ها درایام پایانی سال گردید لذا بر اثر تعدیل قیمتها، طرح تامین با ضرر و زیان مواجه شد. بررسی عملکرد دوره مذکور از تامین ۱۷۶۶۵ تن سیب، معادل ۳۵۰۴۸ تن پرتقال ودرمجموع ۵۲۷۱۳ تن میوه حکایت دارد.

شیرزاد یکی از مهمترین مشکلات طرح را عدم تایید هزینه‌های تامین مالی توسط سازمان حمایت عنوان و پیشنهاد کرد: همچنانکه در ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی تصریح گردیده این سازمان منابع مالی مورد نیاز طرح را از محل تسهیلات دریافتی از بانک‌ها بابت خرید تضمینی و توافقی محصولات کشاورزی تامین می‌نماید؛ لذا از آنجا که در زمان بازپرداخت این تسهیلات می‌بایست کارمزد بانکی نیز به همراه اصل تسهیلات به بانک پرداخت گردد، لازم است با تصویب کارگروه تنظیم بازار کارمزد متعلقه به تناسب مدت ومبلغ نهایی مورد عمل طرح، توسط سازمان حمایت محاسبه و در حق سازمان تعاون روستایی کارسازی گردد.

وی یکی دیگر از چالش‌های عمده طرح را طولانی بودن پروسه رسیدگی به اسناد و مدارک در سازمان حمایت دانسته اعلام داشتند که تعیین جدول زمانبندی رسیدگی به صورت وضعیت‌های استانی توسط سازمان حمایت با حضور کارشناسان سازمان مرکزی تعاونی روستایی، قطعا” بخش اعظمی از مشکلات را حل و فصل خواهد نمود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزود: همانگونه که اطلاع دارید با عنایت به ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، کمیته راهبردی تنظیم بازار میوه استان با حضور نمایندگان دستگاه‌های موثر از جمله سازمان صنعت معدن و تجارت، استانداری، تعزیرات حکومتی وسازمان تعاونی روستایی با ریاست رئیس سازمان جهاد کشاورزی تشکیل و بر روند تامین، ذخیره سازی و توزیع میوه نظارت دارند. این کمیته ضمن انتخاب مباشر تامین و توزیع عمده و خرده، نسبت به تعیین حق الزحمه آنان و تعیین و تعدیل قیمت عرضه میوه و در نهایت ضمن بررسی اسناد و مدارک نسبت به تایید صورت وضعیت نهایی استان اقدام می‌نماید.

شیرزاد خاطر نشان کرد: متاسفانه سازمان حمایت بدون توجه به نقش این کمیته از پذیرش بعضی از هزینه‌های انجام شده خودداری نموده و این تصمیم در زمانی اتخاذ می‌گردد که هزینه‌های مذکور، قبلا”حسب تصویب کمیته راهبردی توسط اتحادیه‌های مباشر پرداخت شده و قابل استرداد نیستند، بدین ترتیب باعث ضرر و زیان مباشرین توزیع میوه که عمدتا اتحادیه‌های تعاونی روستایی متعلق به عموم روستائیان است شده به نحوی که از صورت وضعیت سه ساله اجرای طرح شامل نوروز سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال از هزینه‌های انجام شده توسط سازمان مذکور پذیرفته نشده واین مبلغ بعنوان زیان ناشی از اجرای این طرح به شبکه تعاونی‌های روستایی تحمیل گردیده است.

وی اضافه کرد صورت وضعیت میوه وادراتی نوروز ۹۶ و زیان مربوط به عملکرد آن دوره هنوز نهایی و برآورد نشده است.

این مقام مسئول پیشنهاد کرد: برای رهایی از این چالش و بغرنجی‌های مبتلا به آن تعیین تعرفه برای اجرت مباشرین و همچنین حضور موثر نمایندگان سازمان حمایت وصنعت، معدن و تجارت در کمیته‌های راهبردی استانی مبنای عمل قرار گیرد.

سازمان مرکزی تعاون روستایی برای اجرای دقیق و مناسب طرح تنظیم بازار عید سال ۱۳۹۸ انتظار دارد تا کارمزد مباشرین تامین با تصویب کمیته‌های راهبردی استانی و یا کشوری تعیین و نسبت به صدور مجوز پرداخت هزینه‌های مالی طرح برای سازمان حمایت، مطابق نرخ تسهیلات اخذ شده اقدام گردد و همچنین نسبت به تعیین حدود اختیارات کمیته‌های راهبردی استان‌ها اقدام تا چنانچه هزینه‌های مصوب آنان فراتر از اختیارات تعیین شده باشد توسط اتحادیه‌های مباشر این سازمان در استان‌ها پرداخت نگردد. از سویی لازم است تا هزینه‌های تامین مالی طرح سنوات قبل از سوی کارگروه تنظیم بازار بر مبنای نرخ تسهیلات اخذ شده بصورت مقطوع به سازمان حمایت اعلام و مبنای محاسبه قرار گیرد.

در پایان شیرزاد اذعان کرد: با بررسی‌های بعمل آمده در سال جاری، بدلیل سرمازدگی بهاره با کاهش تولید سیب درختی مواجه خواهیم بود و قطعا کاهش عرضه این محصول که یکی از میوه‌های اصلی سبد مصرف خانوار در شب عید است باعث افزایش قیمت خود و سایر میوه‌ها خواهد شد لذا پیشنهاد نمود تا جهت تامین بموقع آن تمهیدات لازم اندیشیده شود.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند