برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی

برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران اردیبهشت سال ۹۷ به میزبانی همدان برگزار خواهد شد.

سومین نشست شورای عالی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران با حضور دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های صدا و سیما، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان و جمعی از مسئولان و اعضای شورای عالی این جشنواره، برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ابتدای این نشست دکتر دارابی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره ملی پویا نمایی تلویزیونی ایران اظهار کرد: یکی از موثرترین و جذاب‌ترین ساختارهای نمایشی، انیمیشن و پویانمایی است به خصوص اینکه مخاطب خردسال، کودک و نوجوان و برخی از جوانان و حتی بزرگسالان را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مراکز استانی صدا و سیما مهد توانمندی و استعدادهای حوزه پویانمایی به شمار می‌روند افزود: در سال‌های گذشته به دلیل کم توجهی و مشکلات مالی، بسیاری از تولیدکنندگان بخش خصوصی دچار مشکلاتی شده‌اند اما در برخی استان‌ها شاهد انعقاد قراردادهای تولید انیمیشن با کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی هستیم که نشان‌دهنده ظرفیت و توانمندی‌های گسترده در مراکز است.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه ماموریت جشنواره ملی پویانمایی راه‌اندازی جریان گسترده تولید و ساخت انیمیشن در کشور است گفت: این جشنواره جریان گسترده‌ای در حوزه تولید و ساخت انیمیشن و پویانمایی در کشور ایجاد می‌کند البته ایجاد رقابت سالم و سازنده میان برنامه‌سازان و تولیدکنندگان انیمیشن در کنار اشتغال‌زایی برای آنها از دیگر اهدافی است که این جشنواره دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: اگر نمی‌خواهیم مصرف کننده صرف باشیم و همچنین علاوه بر تامین نیازهای خود بتوانیم در بازارهای جهانی هم حرفی به صورت قدرتمند ظاهر شویم، باید نگاه ویژه‌ای به توانمندی داخلی داشته باشیم.

دارابی با بیان اینکه موافقت‌نامه برگزاری جشنواره ملی پویانمایی ایران در سومین جلسه شورای عالی جشنواره میان معاونت امور استان‌ها و استانداری همدان به امضا رسید گفت: استان همدان در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است به همین دلیل در این استان دو رخداد بزرگ حوزه گردشگری رقم خواهد خورد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی در خصوص آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران تصریح کرد: ۱۰۱۱ اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه ارسال شده که این مسئله، یک رکورد بی نظیر به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه نیمی از آثار غیر دولتی هستند و بخش خصوصی، شرکت‌ها و مؤسسات فعال در زمینه پویانمایی آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند افزود: ویژگی دیگر این جشنواره این است که بخش قابل ملاحظه‌ای از این آثار برای نخستین بار مجال ظهور و بروز یافته‌اند و به دیگر بیان، این جشنواره توانسته تا به امروز توجه طیف عظیمی از فعالان عرصه انیمیشن را به خود جلب کند.

دارابی در خصوص زمان برگزاری این جشنواره اظهار کرد: جشنواره پویانمایی تلویزیون ایران اردیبهشت سال ۹۷ به میزبانی استانداری همدان برگزار خواهد شد.

در ادامه نشست رئیس مرکز سیمای استان‌ها گفت: معاونت امور استان‌ها با ۲۴۷ عنوان و مرکز پویانمایی صبا با ۲۳۶ عنوان بیشترین تعداد آثار را در این دوره از جشنواره به خود اختصاص داده‌اند همچنین در بخش اصلی سریال و مجموعه ۲۸۰ اثر، ‌ فیلم کوتاه و نیمه بلند ۱۹۴ اثر، ۱۵ فیلم بلند، ۲۸۷ عنوان موشن گرافیک و ۱۱ مورد جلوه‌های بصری در آثار مستند و نمایشی در جشنواره حضور خواهند داشت.

فاطمی در خصوص آثار بخش فرعی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران عنوان کرد: ۶۵ فیلم تبلیغاتی، ‌۳۹ عنوان‌بندی (در همه ساختارهای برنامه‌سازی)، ۶۸ اثر هویت بصری، ۱۱۳ اثر دانشجویی، ۱۱۱ اثر در حوزه دینی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،‌ ۱۵۵ اثر فرهنگی، ‌۲۸ اثر در حوزه آسیب‌های اجتماعی شامل (بیکاری، اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی)، و ۱۱۴ طرح و فیلمنامه (فیلم و سریال) در بخش ویژه این جشنواره حضور می‌یابند.

فاطمی در خصوص دلیل انتخاب استان همدان برای میزبانی این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری عنوان کرد: این استان در حوزه انیمیشن پیشینه خوبی دارد و استعداد بالای جوانان همدان را در این حوزه شاهد بوده‌ایم؛ بیش از ۱۰۰ ساعت تولید سالانه این مرکز در حوزه پویانمایی است و امیدواریم با حضور همه اعضای شورای عالی و ۳۰ نفر از اعضای داوران در بخش انتخاب جشنواره خوبی را شاهد باشیم.

نیکبخت استاندار همدان نیز در پایان این نشست ضمن تشکر برای انتخاب استان همدان به عنوان برگزارکننده جشنواره گفت: همدان به دلیل علاقه جوانان و بزرگان پویانمایی شرایط و سابقه بسیار خوب قطب پویانمایی کشور است؛ از دوستان تشکر می‌کنم که برای نخستین جشنواره پویانمایی استان همدان را انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری همدان آمادگی برگزاری این جشنواره را با تمام توان دارند خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که جشنواره انیمیشن می‌تواند در رشد و استعداد این حرفه تاثیرگذار باشد به خصوص اینکه این رشته می‌تواند سبک زندگی ایرانی اسلامی، امید و سر زندگی را به کودکان و جوانان منتقل کند.

استاندار همدان بیان کرد: به دنبال این هستیم که در آینده نزدیک، دانشکده انیمیشن را با کمک رسانه ملی در این خطه

وی با اشاره به برگزاری دو اجلاس بزرگ در همدان تصریح کرد: سال ۲۰۱۸ همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است بر همین اساس در ماه‌های تیر و آبان ۹۷ دو اجلاس بزرگ در همدان برگزار می‌شود؛ در تیرماه اجلاس گردشگری آسیا و در آبان اجلاس گردشگری جهانی را خواهیم داشت که در اجلاس آبان ماه همه کشورهای عضو اجلاس گردشگری که ۱۸۰ کشور هستند، به همدان خواهند آمد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند