موضوعات داغ:

برگزاری نمایشگاه دریایی با حضور ۱۸ شرکت خارجی

برگزاری نمایشگاه دریایی با حضور ۱۸ شرکت خارجی

یک مقام مسئول از برگزاری نمایشگاه ارگان‌های دریایی با حضور ۲۳۰ شرکت دولتی و خصوصی و ۱۸ شرکت خارجی خبر داد.

علی اکبر مرزبان در نشست خبری تشریح برنامه‌های نمایشگاه دریایی گفت: این نمایشگاه از ۲۶ تا ۲۸ آذرماه در جزیره کیش برگزار شده که از امسال این نمایشگاه به صورت هماهنگ و یکپارچه میان همه ارگان‌های دریایی و به صورت یکجا برگزار خواهد شد.

به گزار ش تجارت‌نیوز، وی هدف برگزاری این نمایشگاه را اشاعه فرهنگ دریایی در کشور خواند و گفت: همچنین نمایشگاه دریایی محل تعامل و دیدار شرکت‌ها، نهادها و دستگاه های دریایی برای رسیدن به توافقات جدید است.

وی با اشاره به حضور ۴۵ ارگان در دبیرخانه هماهنگی ارگان‌های دریایی افزود: ارگان هایی همچون شرکت ملی نفتکش، تایدواتر، صدرا، نیروهای دریایی سپاه و ارتش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شیلات، شورای عالی صنایع دریایی و… به عنوان اصلی ترین نهادهای دریایی کشور در نمایشگاه حاضر بوده که در مجموع ۲۳۰ شرکت دولتی و خصوصی در کنار ۱۸ شرکت خارجی از کشورهایی چون هلند، فرانسه، آلمان، یونان، چین، عمان، تایوان و… حضور خواهند داشت.

دبیر هماهنگی ارگان های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: این نمایشگاه ظرفیت‌های جدیدی در صنعت حمل‌و‌نقل دریایی شامل افزایش بار و مسافر دریایی در بنادر کشور، توسعه و تجهیز ناوگان دریایی، ساخت انواع شناورهای باری و مسافری اعم از کانتینری، فله بر، تفریحی، جنرال کارگو، لندیک کرافت و…، تولید تجهیزات بندری، ساخت و بهره‌برداری از تاسیسات فراساحلی، گردشگری دریایی، شیلات و آبزیان، سوخت رسانی به کشتی‌ها و بانکرینگ، کشتیرانی، لایروبی بنادر و آبراه ها، هدایت کشتی‌ها، آموزش و تحقیقات، خدمات مشاوره مهندسی دریایی، کنوانسیون‌های بین‌المللی، موسسات رده‌بندی، بیمه حمل‌ونقل دریایی و… را فراهم خواهد کرد.

به گفته مرزبان برگزاری این نمایشگاه می‌تواند به کشورهای منطقه و دیگر کشورها و شرکت‌های مایل به همکاری نشان دهد که تحریم‌های اخیر نمی‌تواند اثری بر فعالیت صنایع دریایی ایران داشته باشد.

مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی افزود: شورای مدیران ارشد ارگان های دریایی شامل ۱۵ ارگان اصلی دریایی کشور به ریاست مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بهمن ماه سال گذشته با بررسی تعدد نمایشگاه‌های دریایی در کیش، تهران، انزلی و دیگر شهرها به این نتیجه رسید که با توجه به هزینه بالا و خروجی کم این نمایشگاه، یک نمایشگاه واحد ریایی به طور سالانه برگزار شود به همین منظور از امسال این نمایشگاه به‌صورت یکپارچه و با تصویب شورای هماهنگی ارگان های دریایی در جزیره کیش به صورت سالانه برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص تمهیدات در نظر گرفته شده برای شرکت‌های خارجی حاضر در این نمایشگاه برای مواجه نشدن با تحریم‌های آمریکا در زمینه حمل‌ونقل دریایی ایران گفت: تمهیداتی برای این منظور در نظر گرفته شده است که از این جمله قرار است پاسپورت شرکت‌کنندگان خارجی حاضر در این نمایشگاه مهر ورود به ایران نخورد. ضمن اینکه این نمایشگاه در جزیره کیش برگزار می شود که با توجه به منطقه آزاد بودن آن، نیاز به دریافت ویزا برای شرکت کنندگان غیرایرانی نخواهد بود. همچنین با توجه به اینکه تحریم‌های جدید آمریکا در زمینه حمل‌ونقل دریایی ایران را اتحادیه اروپا و دیگر کشورها نپذیرفته اند، عمدتا شرکت‌هایی در این نمایشگاه حاضر می شوند که تبادلات دریایی با آمریکا ندارند.

این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره وضعیت سرنشینان کشتی نازمهر و درگذشت تعدادی از دریانوردان این کشتی که حامل غلات از قزاقستان به بندر باکو بود، گفت: مسمومیت سرنشینان و دریانوردان کشتی نازمهر عمدی نبود. تیم تحقیقات سوانح دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در حال بررسی وضعیت رخ داده در کشتی نازمهر است که به محض نهایی شدن این گزارش اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به گفته مرزبان در هنگام سانحه سانچی نیز برخی رسانه‌ها اعلام کردند که این اتفاق عمدی بوده است اما بررسی‌ها نشان داد که هیچ عمدی در کار نبوده همچنین بر اساس آمار ۷۰ درصد سوانح دریانوردی جهان به خاطر سهل انگاری دریانوردان و خطای انسانی رخ می دهد.

دبیر هماهنگی ارگان‌های دریایی سازمان بنادر درخصوص وجود هماهنگی میان این سازمان با نهادهای نظامی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی با نیروهای دریایی سپاه ارتش هماهنگی کامل دارد و هیچ مشکلی از این نظر میان این دستگاه‌ها دیده نمی‌شود.

مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسشی درباره بیکاری احتمالی دریانوردان ایرانی در اثر تحریم‌ها گفت: در تحریم‌های گذشته شاهد تغییر گسترده دریانوردان نبودیم و این موضوع به یک چالش جدی تبدیل نشد. به خصوص که بخش زیادی از دریانوردان ایرانی در شناورهای دو شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند و این دو شرکت اجازه تعدیل نیرو را ندادند.

وی اظهار امیدواری کرد: در این دوره از تحریم‌ها نیز این موضوع اتفاق نیفتد و افزود تاکنون گزارشی از تعدیل دریانوردان ایرانی در شرکت‌های ایرانی دریافت نکرده‌ایم.

مرزبان ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه آمار دقیقی از فعالیت دریانوردان ایرانی بر روی کشتی‌های خارجی نداریم، اما گزارشی هم در‌خصوص اخراج دریانوردان ایرانی فعال در کشتی های خارجی به خاطر تحریم‌ها دریافت نکرده‌ایم. هرچند که تاکنون برخی از دریانوردان ایرانی شاغل در کشتی‌های خارجی برای امکان تردد در سایر کشورها تابعیت آمریکا، انگلیس و کانادا را دریافت کنند.

 

منبع:مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند