برگشت ارز صادرات کشاورزی به سامانه نیما مستثنی می‎شود؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور با اعلام مذاکره با وزاری کشاورزی و صنعت، خواستار مستثنی شدن برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی به سامانه نیما شد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی در نامه‌ای به جهانگیری معاون اول ریاست‌جمهوری خواهان معافیت بخش کشاورزی از برگشت ارز حاص از صادرات، در سامانه ارزی نیما شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، متن این نامه به شرح زیر است.

پیرو مذاکره صورت گرفته با وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و نیز وزیر محترم جهاد کشاورزی در خصوص استثنا کردن الزام صادرکنندگان محصولات کشاورزی به برگشت ارز از طریق سامانه نیما، به استحضار می‌رساند با عنایت به شرایط خاص بخش کشاورزی و افزایش قیمت عوامل تولید به دلیل التهاب ارزی ایجاد شده به نظر می‌رسد الزام فعالان صادر کننده محصولات کشاورزی به برگشت ارز از طریق سامانه نیما موجب کاهش شدید میزان صادرات این محصولات و آثار منفی بر حوزه فعالیت‌های این بخش مهم اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران و درخواست فعالان بخش کشاورزی این اتاق در این خصوص به پیوست مکاتبه رئیس محترم کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران و نیز رئیس محترم اتاق بازرگانی استان کرمان ارسال می‌گردد. (پیوست نامه شماره22/2/2022/ص مورخ 1397/3/2 اتاق ایران و نامه شماره 97/107/529 مورخ 1379/3/3 اتاق کرمان).

با عنایت به اهمیت موضوع و وضعیت خاص محصولات بخش کشاورزی در شرایط کنونی خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به انجام درخواست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مبنی بر مستثنی کردن محصولات صادراتی بخش کشاورزی به برگشت ارز صادراتی از طریق سامانه نیما اقدام لازم انجام گردد. لازم به ذکر است همانگونه که مستحضرید سهم صادرات محصولات کشاورزی در مجموع صادرات کشور حدود 3.5 درصد می‌باشد.

بنابراین گزارش، پیش از این نیز غلامعلی فارغی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخواست بخش خصوص برای معافیت از اختصاص ارز صارات بخش کشاورزی در سامانه نیما بابت جلوگیری از آسیب دیدن تولیدات بخش کشاورزی از شرایط اقتصادی کشور شده بود.بخشی از متن این نامه به شرح زیر است.

با توجه به دستورالعمل مورخ 97/2/2 معاون اول محترم ریاست جمهوری در خصوص تکلیف صادر کنندگان برای اظهار و فروش ارز صادراتی به نرخ 4200 تومان سامانه ارزی، موجبات نگرانی فراوانی برای تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات کشاورزی ایجاد شده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره گردد.

1) آسیب جدی اعتبار شبکه انتقال ارز صادراتی که طی سالهای گذشته و پس از تحریم‌های ظالمانه بانکی علیه کشور با تلاش مجدانه فعالین این بخش و همکاری طرف خارجی ایجاد شده است.

2) کاهش چشم‌گیر نرخ اشتغال در این بخش به واسطه کاهش تولید و زیان‌های وارده شده به این بخش.

3) از دست دادن بازارهای هدف صادراتی و بی‌وقفه ایجاد شده.

با توجه به موارد فوق و همچنین حساسیت بسیار زیاد این بخش در تامین معیشت سهم بالایی ازجمعیت کشور و در راستای منافع ملی پیشنهاد می‌گردد ارز حاصل از صادرات این بخش از تکلیف موضوع بخش‌نامه مذکور مستثنی گردد و در غیر این صورت در بازار متشکل بورس عرضه گردد.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند