واریز ۴ هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بورس

واریز ۴ هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بورس

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در راستای حمایت از بازار سرمایه، مجموعه وزارت اقتصاد و سازمان بورس بسته‌ای را تحت عنوان بسته اقتصادی ۷ به علاوه ۳ آماده کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدحسن ابراهیمی با بیان اینکه ۷ مورد مصوباتی هستند که در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران تصویب شده است گفت: ۳ مورد دیگر در اختیار دولت بود که به تازگی آن را ابلاغ کرد.

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: اولین مورد اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بود و متاسفانه این قانون از سال ۹۴ تا الان لازم الاجرا بوده، ولی اجرا نشده است.

وی ادامه داد: هم اکنون مبلغ یک هزار میلیارد تومان به این صندوق تخصیص داده شده است و اخیرا طبق مصوبه‌ای که هیات دولت تصویب کرد ۲۰۰ میلیون دلار امکان واریز به این صندوق وجود دارد که اگر دلار را با نرخ ۲۰ هزار تومان محاسبه کنیم مبلغ واریزی به صندوق ۴ هزار میلیارد تومان می‌شود. ابراهیمی گفت: طبق قول بانک مرکزی امیدواریم در آینده نزدیک این مبلغ را به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کنند.

وی با بیان اینکه مورد دوم این بود که بانک مرکزی قوانینی وضع کرد مبنی بر اینکه نهاد‌های مالی بازار سرمایه امکان استفاده از تسهیلات بانکی را ندارند،گفت:، ولی طبق مصوبه هیات دولت باید این امکان فراهم شود.

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: مصوبه سوم این بود که به افرادی (اتباع خارجی) که تا مبلغ حداقل ۲۵۰ هزار دلار در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند اقامت ۵ ساله بدهند.

به گفته وی هم اکنون طبق مصوبه فرد سرمایه گذار، همسر، فرزند پسر زیر ۱۸ سال و فرزند دختری که ازدواج نکرده باشد و پدر و مادرش می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

ابراهیمی افزود: این اقامت قابل تمدید است و می‌توانند ظرف ۵ سال سهامی را که خریده اند جابجا کنند، ولی امکان فروش سهام خود را ندارند.

وی تصریح کرد: منتظر اقدامات بانک مرکزی هستیم تا ساز و کار اجرایی این مصوبات را فراهم کند و ما هم آن‌ها را اجرا کنیم.

به گفته معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار معافیت مالیاتی سود انباشته شرکت‌ها یک فرصت طلایی برای شرکت هاست.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند