بندر چابهار فرصتی برای ارتقای فعالیت‌های حمل‌ونقل هند در منطقه

بندر چابهار+تجارت نیوز

مدیر کل بنادر جهانی دولت هند، موقعیت بندر شهید بهشتی در چابهار را ممتاز ارزیابی کرد و گفت: این بندر می‌تواند به سرعت به مرکز فعالیت‌های حمل‌ونقلی در منطقه تبدیل شود.

آرون کومار گوپتا تاکید کرد: قرارداد هند برای تجهیز و فعال‌سازی تجاری این بندر به مدت 10 سال منعقد شده است و هدف اصلی آن ایجاد رابطه زمینی تجاری با افغانستان و کشورهای آسیای میانه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آرون کومار گوپتا خاطر نشان کرد: دولت افغانستان به ویژه ترجیح می‌دهد کالاهای مورد نیاز خود از هند را از طریق بندر چابهار و سپس جاده‌های مواصلاتی ایران دریافت کند.

این مقام هندی در ادامه با بیان اینکه عملیات تجاری در بندر شهید بهشتی چابهار در مرحله اول با بهره‌گیری از یک سکوی 360 متری آغاز شد، تاکید کرد: نکته مهم در این مقطع میزان کالاهای ورودی و خروجی به این بندر نیست، بلکه این نکته است که قرارداد ایران و هند در چابهار به مرحله بهره‌داری رسیده و عملیات ترانزیت در آن آغاز شده است.

گوپتا همچنین امکانات بالقوه وسیع برای فعالیت بخش‌خصوصی در این بندر را از نقاط قوت راه‌اندازی این پروژه دانست.

وی گفت: بندر چابهار ایران برای هند از اهمیت استراتژیک فوق‌العاده‌ای برخوردار است، چرا که این بندر مسیر هند به آسیای‌میانه و از آنجا به برخی کشورهای اروپایی را هموار می‌کند.

گوپتا همچنین درباره فعالیت‌های تجاری این بندر از نظر هند گفت: انتظار نمی‌رود که این بندر در سال‌های اولیه فعالیت خود، درآمد قابل توجهی برای دولت کسب کند اما به دلیل موقعیت مناسب، در سال‌های آینده در انتقال کالاهای ساخت هند به کشورهایی مانند ترکمنستان و یا قزاقستان که محصور در خشکی هستند و به مسیرهای تجاری دریایی دسترسی ندارند نقش عمده‌ای بازی خواهد کرد.

مدیر کل بنادر جهانی دولت هند پیش از این نیز در مصاحبه‌ای با یک وبسایت خبری حوزه کشتیرانی تاکید کرده بود که بهره‌گیری کامل از تمام ظرفیت‌های فاز اول بندر شهید بهشتی در چابهار که تحت نظر هند در حال تکمیل است در سپتامبر 2018 آغاز خواهد شد.

وی به «دیلی شیپینگ تایمز» گفت: هند باید بر اساس یک قرارداد اجاره 10 ساله، با صرف 85.21 میلیون دلار در دو اسکله در فاز یک این پروژه تجهیزات تامین کرده و آنها را عملیاتی کند.

در عین حال وی تاکید کرد: هند انتظار دارد عملیات بازاریابی برای این بندر را از هفته اول ماه ژانویه 2018 آغاز کند و به همین دلیل برخی ملاقات‌ها پیش‌بینی شده است که اولین مورد از آنها در دهلی نو و به دنبال آن در شهرهای دیگری در ایران، آسیای میانه و افغانستان برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مراحل نهایی تکمیل ترمینال‌های چند منظوره در فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار در سپتامبر 2018 پایان خواهد یافت.

وی گفت: با این حال، فعالیت‌های تجاری بین شرکت‌های هندی از طریق این اسکله از مدتی قبل شروع شده است.

گوپتا گفت: در حال حاضر ارسال کالاهای ساخت هند به ایران از بنادر غربی این کشور از طریق فرودگاه دوبی به کراچی و پس از آن به ایران هشت روز طول می‌کشد درحالی‌که برای همین عملیات از طریق مسیر چابهار تنها دو روز وقت نیاز است.

وی با اشاره به صرفه‌جویی‌های مالی قابل ملاحظه‌ای که استفاده از بندرچابهار برای هند دارد افزود: حتی اکنون نیز که بندر تکمیل نشده است عملیات شرکت های هندی با استفاده از این بندر بسیار خوب بوده است.

مراسم فاز نخست توسعه بندر بین‌المللی چابهار با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری و دیگر مقامات ارشد ایران و با شرکت مقامات متعددی از کشورهای منطقه از جمله وزیر مشاور در امور دارایی هند در سوم دسامبر 2017 – دوازدهم آذرماه – در چابهار برگزار شد.

کارشناسان اقتصادی، افتتاح فاز نخست بندر بین‌المللی چابهار را نشانه علاقه سرمایه‌گذاران و بازرگانان بین‌المللی به سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران و همچنین حاکی از شرایط جدید پس از برجام می‌دانند.

آنها معتقدند این بندر تنها تامین کننده منافع ایران نیست بلکه به عنوان ابزاری برای آسان‌سازی تجارت و توسعه و مزیتی برای همگرایی اقتصادی دولت‌ها و ملت‌های منطقه محسوب می‌شود.

ایران بندر چابهار را به عنوان دروازه ترانزیتی برای اتصال جنوب آسیا به کشورهای آسیای میانه و اروپا در اختیار همه کشورها قرار داده است.

«ار پونیاه آیاپان رادا کریشان» وزیر دارایی و کشتیرانی هند نیز پیش از سفر خود به ایران جهت شرکت در مراسم افتتاح فاز اول بندر چابهار اعلام کرد: افتتاح این پروژه بر نقش هند و ایران در منطقه تاثیر مثبت دارد.

وی ضمن اعلام این مطلب، بر اهمیت پروژه چابهار برای هند تاکید کرد و گفت: دولت هند به گسترش روابط خود با ایران در زمینه زیرساخت‌ها و انرژی بسیار اهمیت می‌دهد.

«ار پونیاه آیاپان رادا کریشان» با اشاره به اینکه بندر چابهار از نظر راهبردی برای هند و ایران بسیار مهم است، تصریح کرد: توسعه بندر چابهار یک مسیر ارتباطی بسیار مهم برای دو کشور ایجاد می‌کند و دستیابی هند به افغانستان را نیز سهولت می‌بخشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز چندی قبل اعلام کرد: چینی‌هایی که در بندر گوادر در پاکستان فعالیت می‌کنند، متقاضی اتصال چابهار به آن شده‌اند تا بتوانند از محور ترانزیتی این بندر استفاده کنند.

 

منبع: پایگاه خبری دی ان ای هند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند