تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیشنهادهایی برای حمایت از خانوارها/ بن خواربار کارگری پرداخت می‌شود؟

پیشنهادهایی برای حمایت از خانوارها/ بن خواربار کارگری پرداخت می‌شود؟

یکی از پیشنهادهایی که برای تغییرات حقوقی سال آینده مطرح شده بن خواربار کارگران است. طرح‌های حمایت از معیشت خانوارها چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اولین جلسه شورای عالی کار دولت سیزدهم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون روابط کار و نمایندگان گروههای کارگری و کارفرمایی برگزار شد.

در این جلسه مشخص شد که هزینه سبد معیشت کارگران به ۱۱.۵ میلیون تومان در ماه رسیده است.

یکی از پیشنهادهایی که برای تغییرات حقوقی سال آینده مطرح شده این است که بن خواربار به کارگران داده شود. اما در جلسه روز گذشته این پیشنهاد رد شد.(ایسنا)

این پیشنهاد را صندوق کارآفرینی امید مطرح کرده است. اگر با این پیشنهاد موافقت می‌شود باشد کارفرمایان وجه چهارصد هزار تومانی بن خواربار را به صندوق کارآفرینی امید واریز می‌کردند. صندوق امید نیز وظیفه داشت بر اساس ارزش افزوده آن، به کارگران کارت اعتباری و تسهیلات با کارمزد اندک اختصاص دهد.

اما گروه کارگری در این جلسه روی توزیع کالاهای تنظیم بازاری تاکید کرده‌اند که دولت باید در این خصوص به کمک خانوارهای کارگری بیاید.

اگر این طرح مورد تایید شورا قرار می‌گرفت از حقوق کارگراها کسر می‌شد و آن به صورت بن خواربار به آنها برگردانده می‌شد. با این که پشنهاد بن خواربار رد شده اما دولت‌ها و مجلس همواره روی حمایت از معشیت خانوارها تاکید داشته‌اند.

پیشنهادهایی برای کمک به خانوارها

سیاست سبد معیشتی و بن خرید کالا بارها در کشور اجرا شده و حواشی هم به دنبال داشته است. به تازگی نیز زمزمه‌هایی از حمایت‌های معیشتی به گوش می‌رسد.

طی ماه‌های گذشته مجلس و دولت از اعطای کارت رفاهی گفته‌اند. ابراهیم رئیسی که اعطای کارت رفاهی را یکی از برنامه‌های دولت خودش اعلام کرد.

کارت رفاهی که طبق وعده رئیس جمهور به ۵ دهک اول داده می‌شود، به نحوی که به هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد.

یکی دیگر از پیشنهادهایی که برای کمک به معیشت خانوارها را مجلس مطرح کرده است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته که نظر مجلس این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود اما به جای آن به خانوارها کارت اعتباری داده شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند