اکسکوینو

بهره‌برداری از نخستین صندوق پروژه بورس انرژی آغاز شد

تجارت نیوز

نخستین واحد بخش بخار نیروگاه پرند مپنا که با تامین مالی از طریق انتشار واحدهای صندوق پروژه در بورس انرژی انجام شده بود، هفته گذشته وارد مدار شد.

نخستین واحد بخش بخار نیروگاه پرند مپنا که با تامین مالی از طریق انتشار واحدهای صندوق پروژه در بورس انرژی انجام شده بود، هفته گذشته وارد مدار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز؛ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری و تعمیراتی مپنا با بیان این‌که نیروگاه پرند به عنوان اولین و جدی‌ترین پروژه بخش بخار بیع متقابل بر اساس تبصره 19 قانون بودجه در کشور در دستور کار شرکت تولید برق پرند مپنا قرار گرفته است، از سنکرون شدن واحدهای دوم و سوم این پروژه در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: منابع مالی این نیروگاه از طریق پذیره‌نویسی نخستین صندوق پروژه کشور در بورس انرژی تامین شده است.

محمدرضا شریفی درباره پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی پرند گفت: نیروگاه پرند از اهمیت قابل توجهی در تامین برق پایدار استان تهران و همچنین اتصال شبکه مرکز کشور به شمال کشور برخوردار است. همچنین با توجه به عبور از مرحله اول سیاست‌های کلان وزارت نیرو در جهت تامین برق پایدار کشور، در مرحله بعد، افزایش راندمان شبکه در برنامه‌های بالادستی وزارت نیرو قرار گرفته و بر این اساس، توسعه بخش بخار نیروگاه‌های گازی در دستور کار بدنه صنعت برق کشور قرار گرفته است.

وی افزود: ساز و کار بازگشت سرمایه از محل صرفه‌جویی حاصل نیز توسط شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در مقاطع سه‌ماهه از تاریخ بهره‌برداری تجاری و به تناسب برق تولیدی واحدهای بخار است که مطابق بند 4-2 قرارداد، وزارت نفت موظف است، از طریق شرکت‌های تابعه ظرف یک ماه پس از اعلام شرکت مادر تخصصی و تایید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوی، سوخت صرفه‌جویی شده یا معادل ارزش روز در زمان تحویل را به صورت نفت خام به شرکت تولید برق پرند مپنا تحویل دهد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند