کد خبر: 204712

بورس شانگهای میزبان قرارداد نفت به یوآن است

بورس بین‌المللی انرژی شانگهای تا اواخر ماه آینده میلادی، میزبان قرار‌دادهای آتی نفت به یوآن خواهد بود.

سرویس بازار -

قرار است بورس بین المللی شانگهای چین در ماه آینده میلادی و در روز بیست و ششم مارس، انجام قرار داد آتی نفت به یوآن را آغاز کند. همچنین بورس شانگهای مجوز لازم را از شورای دولتی چین دریافت کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ایجاد سلطه یوآن به دلار آمریکا در تجارت و تسویه حساب‌های نفتی در سطح بین‌الملل از جمله چالش‌های چین محسوب می‌شود.

پیش از این در دسامبر سال گذشته میلادی، بورس بین‌المللی انرژی شانگهای برای مهیا کردن زیرساخت‌های لازم، یکسری معاملات آزمایشی برای قرار دادهای آتی را به یوآن انجام داد که به گفته مقامات این بورس، یک پنجم آنها موفقیت داشتند و تعداد تقریبا ۱۵۰ نفر از فعالان این بورس تعداد ۶۴۷ هزار و ۹۳۰ معامله به ارزش ۲۶۸.۲ میلیارد یوآن انجام دادند.

دولت چین در سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرده بود که به دنبال ایجاد قرار داد معاملات آتی نفت به یوآن یا طلا است.

بکارگیری چنین قرار دادهایی چین را قادر به تسویه حساب پول نفت به یوآن یا طلا می‌کند و دیگر نیازی به دلار در تسویه حساب‌ها نخواهد بود.

همچنین مقامات چینی اعلام کرده‌اند که به دنبال راه اندازی یک معیار جدید برای نفت خام آسیا هستیم تا قیمت آن را برای چین، بزرگ‌ترین وارد کننده نفت خام جهان بهتر نشان دهد.

البته انتظار می‌رود که این شاخص جدید، رقیبی برای نفت دریای شمال (برنت) و نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا باشد.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که موفقیت قرار داد آتی نفت در بورس شانگهای به قوانین بازار چین بستگی دارد و اگر برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی سازگار باشد، آن‌ها را به این نوع از قرار دادها جذب می‌کند.

بر پایه این گزارش از دهه ۱۹۷۰ میلادی به بعد، تمام تجارت جهانی نفت تقریبا به دلار آمریکا انجام می‌گیرد و چین علاقمند به داشتن قرار دادهای نفتی به یوآن است.

 

منبع: رویترز

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.02)
1347.0
0.2
مثقال طلا (%0.74)
625100
4600
سکه امامی (%1.04)
1486250
15500
دلار (%0.68)
4563
31
یورو (%0.03)
5719
2
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.