بیانیه بانک مرکزی در محکومیت تحریم سیف توسط آمریکا

بانک مرکزی اعلام کرد که اقدام اخیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در تحریم رئیس کل این بانک، عملی غیرمتعارف و کاملا غیرحرفه‌ای و نشان‌دهنده بی‌احترامی مقامات آمریکایی به هنجارهای بین‌المللی است.

بیانیه بانک مرکزی در محکومیت تحریم سیف توسط آمریکا

بانک مرکزی اعلام کرد که اقدام اخیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در تحریم رئیس کل این بانک، عملی غیرمتعارف و کاملا غیرحرفه‌ای و نشان‌دهنده بی‌احترامی مقامات آمریکایی به هنجارهای بین‌المللی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تحریم ولی‌الله سیف، رئیس کل این بانک توسط آمریکا اعلام کرد این اقدام ایالات متحده را منبعث از رفتار ناشیانه مقامات آمریکایی تلقی می کند و همچون گذشته به انجام وظایف قانونی خود در عرصه داخلی و خارجی مطابق با موازین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

متن کامل بیانیه این بانک در محکومیت اقدام خزانه‌داری آمریکا به شرح زیر است.

پس از نقض برجام توسط ایالات متحده آمریکا علی‌رغم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این معاهده بین‌المللی، خزانه‌داری آن کشور، نام رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یکی از مدیران سابق این نهاد سیاست‌گذار پولی را در فهرست تحریم‌های یک‌جانبه خود قرار داد. این اقدام خزانه‌داری آمریکا که کاملا غیر حرفه‌ای و نامتعارف بوده و نشان‌گر بی‌احترامی مقامات دولت آمریکا به استانداردها و هنجارهای بین‌المللی است، با توجه به رفتارهای یک‌جانبه اخیر دولت آمریکا و بی‌احترامی به تعهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی گوناگون جای تعجب ندارد.

این نکته برای ملت ایران کاملا روشن است که ایالات متحده آمریکا در پوشش عناوینی همچون مبارزه با تروریسم و تامین مالی آن، قصد اعمال فشار بر ملت ایران را داشته و بدون هیچ مبنا و مستند قانونی، با اعمال تحریم علیه مدیران و مقامات بانک مرکزی در صدد آن برآمده است تا فضای روانی منفی را علیه نظام بانکی ایران در عرصه بین‌المللی ایجاد کند. این در حالی‌ست که اقدامات یک‌جانبه و خصمانه آمریکا علیه مردم ایران سودی برای آن کشور نخواهد داشت.

خزانه‌داری ایالات متحده با انجام این عمل نشان داد که نه تنها به موازین اولیه و اساسی حقوق بین‌الملل بی توجه و بی اعتناست بلکه به کارکردهای بانک مرکزی و نقش اساسی آنها در برقراری ثبات پولی داخلی و بین‌المللی و همچنین به تعهدات بین‌المللی ناشی از عضویت در نهادهای بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول نیز اعتنایی ندارد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز تاسف از این رفتار ناشیانه خزانه‌داری آمریکا اعلام می‌کند که همچون گذشته به انجام وظایف قانونی خود در عرصه داخلی و خارجی مطابق با موازین بین‌المللی ادامه خواهد داد و اینگونه اعمال نابخردانه خللی در اراده مقامات و کارکنان بانک مرکزی برای ایفای وظایف قانونی خود وارد نخواهد کرد.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید