بیش از یک میلیون کارگر ساختمانی در دولت یازدهم بیمه شدند

مدیر کل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک میلیون و 100 هزار کارگر ساختمانی در دولت تدبیر و امید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.
بیش از یک میلیون کارگر ساختمانی در دولت یازدهم بیمه شدند

اسماعیل گرجی‌پور افزود: یکی از اقدامات ارزشمند در دولت یازدهم در حوزه رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اتفاق افتاد، شناسایی کارگران ساختمانی بود زیرا تا پیش از دولت یازدهم اطلاعات سامان‌یافته‌ای از این دسته از کارگران در اختیار نبود.

وی گفت: بر اساس ساماندهی که از طریق سامانه رفاهی طبق ثبت نام و پایگاه‌های اطلاعاتی به عمل آمد، حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارگر ساختمانی تا این زمان در کشور فعال هستند که تاکنون حدود ٩٨٠ هزار نفر در سازمان تامین اجتماعی پوشش بیمه گرفتند و مابقی نیز با سهمیه جدید ١٠٠ هزار نفری اختصاصی که پیش از نوروز امسال توسط وزیر رفاه اعلام شد و در نهایت ١٠٠ هزار نفری که در سال ٩۶ توسط وزیر رفاه به طور مجدد تخصیص داده شد، تمام کارگران ساختمانی بر اساس ساماندهی که از طریق این سامانه انجام می‌شود، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند.

گرجی‌پور بیان داشت: اسامی ثبت نام شده تا سه هفته دیگر نهایی می‌شوند.

به گفته مدیر کل بیمه‌های اجتماعی وزارت کار، الزام دریافت بیمه تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی، داشتن کارت مهارت فنی و حرفه‌ای است.

وی با اشاره به پنجره خدمات رفاهی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت یازدهم طراحی و فعال شده است، گفت: برای نخستین بار این پنجره در استان مازندران شناسایی کارگران ساختمانی را انجام داد.

وی در خصوص روند بیمه کارگران ساختمانی گفت: اطلاعات ثبت نام‌شدگان نخست در پایگاه رفاه اجتماعی چک می‌شود، سپس بازرسی میدانی در خصوص احراز هویت آنها انجام می‌شود و در نهایت در صورت تایید شرایط به شعب سازمان تامین اجتماعی معرفی خواهند شد.

به گفته گرجی‌پور، هفت درصد از حق بیمه از سوی کارگران ساختمانی، سه درصد از سوی حق حاکمیتی از سوی دولت و ۲۰ درصد هم از ۱۵ درصد درآمدهای شهرداری در خصوص صدور پروانه ساختمانی، تامین می‌شود.

مدیر کل بیمه‌های اجتماعی وزارت کار گفت: تاکنون ۹۸۷ هزار نفر در سازمان تامین اجتماعی تشکیل پرونده داده‌اند و تا سه هفته دیگر مابقی کارگرانی که در سامانه ثبت نام کرده‌اند به سازمان تامین اجتماعی معرفی می‌شوند.

وی یکی از برجستگی‌های ارزشمند دولت تدبیر و امید را توجه به مشکلات جامعه کارگری کشور عنوان کرد و گفت: این اقدامات در حالی تحقق یافته است که دولت یازدهم وارث مشکلات بی‌حد در حوزه اقتصادی از دولت قبل بود اما با توجه به اینکه اهتمام دولت کمک به اقشار محروم جامعه است، گام‌های موثری در حوزه رفاه اجتماعی برداشته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید