بیمه شدن کارگران کارگاه‌های زیرزمینی در سال 93

 دبیر کل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران بهبود معیشت کارگران و بیمه کارگران شاغل در کارگاههای زیر زمینی را از اولویتهای سال 93 برشمرد. هادی ابوی اظهار کرد: در حوزه روابط کار یکی از مهمترین اولویتها معیشت کارگران است و انتظار داریم اقدامات حمایتی در جهت بهبود سطح معیشت کارگران در سال جاری صورت

 دبیر کل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران بهبود معیشت کارگران و بیمه کارگران شاغل در کارگاههای زیر زمینی را از اولویتهای سال 93 برشمرد.

هادی ابوی اظهار کرد: در حوزه روابط کار یکی از مهمترین اولویتها معیشت کارگران است و انتظار داریم اقدامات حمایتی در جهت بهبود سطح معیشت کارگران در سال جاری صورت گیرد.

وی شناسایی کارگران فاقد بیمه را یکی دیگر از اولویتهای کاری سال جدید برشمرد و گفت: کارگران شاغل در کارگاههای زیرزمینی که فاقد بیمه هستند باید هر چه سریعتر شناسایی و بیمه شوند.

ابوی در ادامه لغو هرگونه قرارداد سفید امضا از سوی وزارت کار را اقدام مثبتی دانست و افزود: اگر چه وزارت کار اعلام کرده است که دیگر هیچگونه قرار داد سفید امضایی را نمی پذیرد اما باید برای آن یک آیین نامه بنویسند که قانونی شود.

دبیر کل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران درعین حال لغو مصوبه جنجالی استاد‌ شاگردی نوین از سوی وزارت کار را شیرین‌ترین خبر و جان باختن دو کارگر زن را تلخ ترین اتفاق جامعه کارگری در سال 92 دانست و ابراز امیدواری کرد: با تقویت بازرسی کار در سال 93، کاهش حوادث ناشی از کار را شاهد باشیم.

این فعال کارگری با بیان اینکه بخش اعظمی از مطالبات جامعه کارگری در سال 92 همچنان باقی ماند، اظهار کرد: سهام عدالت کارگران و کارتهای اعتباری از جمله مطالباتی بود که همچون سنوات گذشته بی‌نتیجه باقی ماند و در کنار وعده‌های عملی نشده قرار گرفت.

ابوی با اشاره به افزایش 25 درصدی دستمزد کارگران در سال 93 اظهار کرد: در بحث دستمزدها تلاش شد تا با همسویی میان گروه کارفرمایی و کارگری، عدد معقولی برای دستمزد تعیین و به عدالت نزدیک شود هر چند که معیشت کارگران با خط فقر فاصله زیادی دارد و امیدواریم که با اصلاح رقم مزد، دستمزد کارگران به سمت واقعی شدن برود.

وی درعین حال آینده حوزه روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را روشن دانست و گفت: معاونت روابط کار مستقر در وزارخانه از نگاه منطقی و کارشناسی بسیار خوبی برخوردار است و ارتباط و تعامل خوبی هم با تشکلهای کارگری دارد و در بسیاری از موضوعات و زمینه‌ها از آنها مشورت می‌گیرد.

به گفته ابوی، معاونت روابط کار برای اصلاح برخی آیین نامه‌ها و بخشنامه‌ها در سال جدید و همچنین حضور پر رنگ تشکل‌های کارگری در اجلاس سازمان جهانی کار قول مساعد داده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند