چشم‌انداز هفتگی بورس

پیش‌بینی بورس در هفته جاری؛ بیم کارشناسان از افت شاخص

پیش‌بینی بورس در هفته جاری؛ بیم کارشناسان از افت شاخص

اعضای چشم‌انداز بورس «تجارت‌نیوز» هفته جاری را هفته‌ای همراه با افت برای شاخص کل بورس پیش‌بینی کرده‌اند.

مهکامه علیقلی: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته‌شده، فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه نشان از افت احتمالی شاخص بورس دارد. اما به اعتقاد آنها، تحت تاثیر برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه و با شاخص‌سازی از افت بیشتر جلوگیری خواهد شد.

گروه‌ها و صنایع مستعد رشد در هفته جاری از نگاه بیشتر اعضای نظرسنجی بورس، گروه‌های پالایشی و خودرویی‌ هستند. اما برخی از کارشناسان به رشد گروه‌های معدنی، فلزی و تک‌سهم‌ها نیز اشاره کرده‌اند.

به گزارش «تجارت‌نیوز» تک‌نرخی کردن ارز، تنش‌های منطقه‌ای و ترس از خروج آمریکا از برجام بزرگ‌ترین تهدیدهای بازار سهام است و عامل مثبت پیش رو می‌تواند ارائه گزارش‌های 12ماهه شرکت‌ها در مجامع باشد.

این در حالی است که بازارهای جهانی تغییر خاصی نداشته و از نظر داخلی نیز شاخص‌های اقتصادی مناسبی نداریم و در حال حاضر محرک مثبتی برای بازار وجود ندارد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، به طور کلی با توجه به تحولات اخیر در سیاست‌های پولی و ارزی کشور، به نظر می‌رسد بازار در شوک فعلی خنثی باشد و با کمتر شدن شکاف بین ارز مبادله‌ای و ارز آزاد، شرکت‌های صادرکننده از قبیل شرکت‌های پالایشی، فلزی و کانه‌های معدنی می‌توانند جزء لیدرهای بازار باشند.

تحلیلگران معتقدند در حالی که بازار کماکان برای جلوگیری از ریزش بیشتر مقاومت می‌کند اما به نظر می‌رسد این مقاومت بازار بشکند، چرا که همه اتفاق‌های بازار در حال حاضر به وضعیت دلار وابسته است و به طور قطع نمی‌توان درباره روند شاخص پیش‌بینی دقیقی داشت.

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
1فردین آقابزرگیمدیرعامل کارگزاری بانک دیخنثیکانه‌های فلزی
2حمید میرمعینیکارشناس و فعال بازارسرمایهخنثینداریم
3هاشم باروتیکارشناس و فعال بازارسرمایهافتمعدنی و فولادی
4حسین خواجوییکارشناس و فعال بازارسرمایهافتخودرویی
5حامد مددیتحلیلگر و مدرس بازارسرمایهافتپالایشی و پتروشیمی
6ابوالقاسم آقادوستکارشناس و فعال بازارسرمایهصعودیپالایشی – فلزی – خودرویی
7محمد مهدی رفیعیکارشناس و فعال بازارسرمایهصعودیپالایشی – خودرویی
8مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آوای آگاهمتعادلپالایشی – خودرویی
9کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهافتپالایشی
10مهدی میرزاییفعال و تحلیلگر بازارسرمایهافتتک‌سهم‌ها
11ایمان رئیسیفعال و تحلیلگر بازارسرمایهافتپالایشی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند