اکسکوینو

رکوردزنی قیمت نفت با فروکش ترس از کرونا

تجارت نیوز

قیمت نفت در معاملات روز جمعه اندکی افزایش یافت و با ملایم شدن نگرانی‌ها نسبت به تبعات شیوع واریانت اُمیکرون بر رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت، بزرگترین رشد هفتگی خود از اواخر اوت به این طرف را رقم زد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهای معاملات نفت برنت پس از ریزش ۱.۹ درصدی در روز پنجشنبه، با ۷۳ سنت معادل یک درصد افزایش، در ۷۵ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۳ سنت معادل یک درصد افزایش، در ۷۱ دلار و ۶۷ سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا روز پنج شنبه دو درصد ریزش کرده بود.

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت هفته گذشته حدود هشت درصد رشد کردند که نخستین رشد هفتگی آنها در هفت هفته گذشته بود.

آمار رسمی که روز جمعه منتشر شد، نشان داد قیمت‌های مصرفی آمریکا در نوامبر رشد بیشتری پیدا کرده و بزرگترین افزایش سال به سال را از سال ۱۹۸۲ داشته است. این آمار به خوش‌بینی نسبت به تقاضا برای نفت افزود.

بازار نفت اوایل هفته گذشته حدود نیمی از ضرری را که از زمان شناسایی واریانت جدید اُمیکرون در ۲۵ نوامبر متحمل شده بود جبران کرد. پس از مطالعاتی که نشان دادند سه دوز واکسن کووید ۱۹ فایزر در برابر اُمیکرون ایمنی ایجاد می‌کنند، قیمت‌ها بهبود پیدا کردند.

عاملی که رشد قیمت‌ها را محدود کرد، کاهش ترافیک هوایی در چین به دلیل محدودیت‌های سفر و اعتماد مصرفی ضعیف‌تر به دلیل موج‌های شیوع کوچک بود.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز جمعه اعلام کرد تولیدکنندگان اوپک پلاس به احیای عرضه برای تامین تقاضای رو به رشد ادامه می‌دهند. نوسان در بازار نفت در مقطع کنونی خیلی بالا نیست.

دو منبع آگاه به رویترز اظهار کردند شرکت آرامکوی سعودی به حداقل دو خریدار شمال آسیا اطلاع داده که حجم نفت قراردادی آنها را در ژانویه به طور کامل تامین خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته برای ششمین بار در هفت هفته گذشته به شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کردند.

شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی آمریکا در هفته منتهی به ۱۰ دسامبر، با هفت حلقه افزایش، به ۵۷۶ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ بود. شمار دکل‌های حفاری ۲۳۸ حلقه معادل ۷۰ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته است.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند