تامین محصولات پتروشیمی دغدغه برخی تولیدکنندگان

تامین محصولات پتروشیمی دغدغه برخی تولیدکنندگان

تامین محصولات پتروشیمی برای برخی تولیدکنندگان همچنان به عنوان یکی از دغدغه‌های اساسی از سوی برخی اصناف مطرح شده که این عامل را دلیلی برای افزایش قیمت نهایی می‌دانند.

کمبود برخی از محصولات پتروشیمی در بازار و جهش قیمتی آن موضوعی بود که در چند ماه گذشته از سوی برخی تولیدکنندگان مطرح شد و این مسئله را دلیلی برای افزایش قیمت محصولات نهایی خود می‌دانستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید کنندگان محصولات لبنی، لوازم و التحریر، آب معدنی، ظروف یک بار مصرف و سایر رشته‌های مرتبط با محصولات پتروشیمی معتقد بودند بازار فروش این محصولات با بی نظمی قادر به تامین نیاز‌ها نیست به همین خاطر تاثیر مستقیمی در قیمت کالای ثانویه و بازار آن‌ها داشته است.

این صحبت‌ها باعث واکنش احمد مهدوی دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی شد و اعلام کرد: میزان تقاضا در بورس کالا از ابتدای سال تا بیستم شهریور ماه رشد حداقل ۳۰۰ درصدی داشته که این نشان دهنده واقعی نبودن بورس کالا و سرازیر شدن دلالان به این عرصه است.

وی با بیان اینکه کف عرضه برای صادرات برخی محصولات حساس تعیین شده است، گفت: عرضه برخی محصولات بیشتر از کف تعیین شده ان صورت می‌گیرد.

پس از این صحبت‌ها بود که تغییری در ساز و کار فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا ایجاد شد تا جایی که سقف معاملات از بورس کالا برای خرید محصولات پتروشیمی برداشته شد، همچنین خریداران موظف شدند هنگام خرید کالا آدرس خود را ثبت کنند که این موضوع نیز بر روی کاهش واسطه گری تاثیر گذار بود.

با گذشت این موارد و بازگشت ثبات به بازار محصولات پتروشیمی گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد برخی تولیدکنندگان همچنان در زمینه تامین و یا قیمت محصولات پلاستیکی مشکل دارند، برای مثال همچنان صنعت لبنیات در حوزه تامین محصولات بسته‌بندی معتقد است ۲ تا ۴ درصد تغییر قیمت‌های اخیر به دلیل تغییرات این حوزه بوده است.

نرسیدن کالا به دست متقاضیان اصلی آن موضوع نام آشنایی است که متاسفانه با وجود تدابیر مختلف در این عرصه مشاهده می‌شود و در نهایت متضرر اصلی آن مصرف کننده نهایی خواهد بود.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند