تبدیل کارت ملی به کارت بانکی اجرایی شد

تبدیل کارت ملی به کارت بانکی اجرایی شد

امکان استفاده از کارت هوشمند ملی به جای کارت‌های بانکی اجرایی شد و می‌توان انواع خدمات بانکی را با این روش انجام داد.

امکان استفاده از کارت هوشمند ملی به جای کارت‌های بانکی اجرایی شد و می‌توان انواع خدمات بانکی را با این روش انجام داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته در همایش «ملی شو» وزیر امور اقتصادی و دارایی به مولفه اقتصاد هوشمند اشاره کرد و اظهار داشت: شاید تحقق اقتصاد هوشمند به سادگی امکان‌پذیر نباشد اما با جذب فناوری و کاربرد آن در کسب و کار می‌توان به سوی آن حرکت کرد.

فرهاد دژپسند درادامه خواستار استقرار بانکداری دیجیتال در بانک ملی شد تا بتواند به وظایف خود در اقتصاد هوشمند عمل کند. وی افزود: تحولاتی که در عرصه بانکداری امروز شاهد آن بودیم می‌تواند نوید اقتصاد دیجیتال را بدهد.

وزیر اقتصاد گفت: از آنجا که اقتصاد ایران بانک محور است، هرگونه تحول در نظام بانکی می‌تواند به بخش‌های دیگر اقتصاد تسری یابد. وی با بیان اینکه برخی بانکداری الکترونیکی را بخشی از دولت الکترونیک می‌دانند، اظهار داشت: یکی از مشکلات نظام بانکی ایران بالا بودن هزینه هاست که یکی از علل آن بالا بودن تعداد شعب بانکی است. به گفته دژپسند، می‌توان با توسعه بانکداری الکترونیک، هزینه تمام شده را در نظام بانکی کاهش داد تا کارایی آن افزایش و تعداد شعب کاهش یابد.

دژپسند تاکید کرد: در اقتصاد هوشمند، منابع قدرت زایش دارند که یکی از عوامل موثر بر آن افزایش بهره‌وری است که منابع را آزاد کرده و منابع جدید ایجاد می‌کند.

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تاکید بر استقرار شفافیت در نظام اقتصادی گفت: در صورت نظام مند شدن روابط مالی و شفافیت در امور، دیگر امکان فساد و دزدی از بین می‌رود.

وی افزود: باید سیستم‌ها به گونه‌ای باشد که اجازه انحراف را ندهد، نه اینکه موسسات غیرمجاز فعالیت کنند و معلوم نشود دارایی مردم کجاست.

پزشکیان گفت: اگر سامانه‌های اطلاعاتی پیشرفته مستقر شود هم وضعیت مالیاتی اشخاص روشن می‌شود و هم اعتبار افراد برای گرفتن وام و تسهیلات به درستی سنجیده می‌شود.

در ادامه مراسم محمدرضاحسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران از تبدیل کارت ملی هوشمند به کارت بانکی خبر داد.وی افزود: در شرایط کنونی کارت هوشمند ملی تنها برای احراز هویت کاربرد دارد، اما امکان استفاده از آن به جای کارت بانکی فراهم شده است.

به گفته مدیرعامل بانک ملی، در گام نخست امکان استفاده از کارت هوشمند ملی در همه سرویس‌های ارائه شده در دستگاه‌های خودبانک و خوددریافت فراهم شده است و به زودی خدمات شعبه‌ای نیز قابل ارائه با کارت هوشمندملی فراهم می‌شود.

حسین‌زاده به طرح سامانه کشوری سککوک اشاره کرد و گفت: سامانه کشوری کسب‌وکار در برگیرنده تعاملات تجاری در زنجیره تامین از تولید تا مصرف است. مصرف کنندگان نهایی، تامین‌کنندگان کالا و تولیدکنندگان می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.

 

منبع: روزنامه ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند