کد خبر: 156805

گزارش تجارت خارجی ایران در فصل بهار ۱۳۹۶ منتشر شد

مرکز آمار ایران گزارش تجارت خارجی کشور در فصل بهار ۱۳۹۶ را منتشر کرد.

تجارت خارجی ایران
سرویس کسب‌وکار -

مرکز آمار ایران گزارش حجم تجارت خارجی ایران در فصل بهار ۱۳۹۶ را بر روی درگاه خود قرار داد. بر اساس این گزارش صادرات ایران در همه بخش‌ها نسبت به فصل پیش کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  در گزارش تغییرات ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در بهار ۱۳۹۶ می‌توان دریافت که ارزش دلاری صادرات بخش کشاورزی نسبت به فصل گذشته ۲۶٫۰۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۲۸٫۵۶  درصد کاهش داشته است. این در حالی است که ارزش دلاری واردات این بخش نسبت به فصل گذشته ۲۱٫۲۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۲۱٫۲۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در بخش شیلات، در حالی که ارزش دلاری صادرات نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۸۰٫۱۶ درصد رشد کرده، نسبت به فصل گذشته ۳۶٫۲۳ درصد کاهش داشته است. واردات این بخش با افت ۱۰٫۴۸ درصدی نسبت به فصل قبل و ۲۲٫۱۷ درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل مواجه بوده است.

صادرات بخش معدن نیز مانند شیلات نسبت به سال گذشته رشد و نسبت به فصل گذشته کاهش داشته است. عدد اول ۵۰٫۲۵ درصد و عدد دوم ۱٫۱۵ درصد است. واردات این بخش نسبت به فصل مشابه سال پیش ۷۴٫۳۶ درصد و نسبت به سال پیش ۱۰٫۸۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

در بخش صنعت، صادرات هم نسبت به سال پیش و هم نسبت به فصل پیش به ترتیب به اندازه ۵٫۱۷ درصد و ۱۰٫۵۶ درصد افت نشان می‌دهد. واردات اما در مقابل نسبت به فصل پیش ۵٫۳۶ درصد کاهش و نسبت به سال پیش ۲۷٫۲۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

جدول تغییرات ارزش دلاری تجارت خارجی کشور در بهار ۱۳۹۶ (درصد)

صادرات/واردات

بخش‌های عمده اقتصادی

صادرات بهار ۹۶ واردات بهار ۹۶
رشد نسبت به فصل مشابه سال قبل رشد نسبت به

 فصل قبل

رشد نسبت به فصل مشابه سال قبل رشد نسبت به

 فصل قبل

کشاورزی و شکار و جنگل‌داری ۲۸٫۵۶- ۲۶٫۰۹- ۲۱٫۲۹ ۲۱٫۲۱
شیلات ۸۰٫۱۶ ۳۶٫۲۳- ۲۲٫۱۷- ۱۰٫۴۸-
استخراج معدن ۵۰٫۲۵ ۱٫۱۵- ۷۴٫۳۶ ۱۰٫۸۸
صنعت ۵٫۱۷- ۱۰٫۵۶- ۲۷٫۲۹ ۵٫۳۶-

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.