سفیر ایران در توکیو مطرح کرد

تحقق رشد گردشگری در پی اقدامات ایران در تحکیم ثبات و امنیت منطقه

تحقق رشد گردشگری در پی اقدامات ایران در تحکیم ثبات و امنیت منطقه

«سمینار مقصد: ایران» به منظور توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و ژاپن، امروز در سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو آغاز به کار کرد.

مرتضی رحمانی موحد سفیر کشورمان در ژاپن طی سخنانی در این سمینار با بیان این‌که گردشگران ژاپنی با فرهنگ و قابل احترام هستند و کشور ژاپن از نظر اعزام و پذیرش گردشگر کشور مهمی است گفت: اکنون ژاپن جزء 10 کشور برتر دنیا از نظر پذیرش گردشگر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به نودمین سالگرد برقراری روابط رسمی ایران و ژاپن در سال 2019 اظهار کرد: گسترش و توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری می‌تواند یکی از مهمترین موضوعات همکاری‌ها باشد که البته نیازمند هم افزایی و تلاش کامل دو طرف است تا بتوانیم با معرفی صحیح و واقعی ایران گردشگری دو کشور را ارتقا دهیم.

سفیر کشورمان در ژاپن افزود:‌ اقدامات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در توسعه و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه سبب رشد گردشگری به میزان 7/2 درصد در سال 2017 شده است.

وی برنامه‌ریزی برای افزایش گردشگران ورودی ژاپنی در سال 2019 را از جمله اقدامات و برنامه های این سفارت خواند و گفت: برنامه ریزی برای سفر طراحان مقاصد گردشگری ایران، سفر تورگردانان، برگزاری دوره‌های آموزشی، استاندارد سازی زیر ساخت‌ها و خدمات گردشگری را از جمله اقدامات برای افزایش همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری برشمرد.

رحمانی موحد به خبر خوب صدور روادید الکترونیک بدون الصاق برچسب در گذرنامه‌های اتباع ژاپنی از  اول آبان ( 23 اکتبر) اشاره کرد و گفت: این امر می‌تواند موجب افزایش انگیزه گردشگران ژاپنی برای سفر به ایران شود.

براساس این گزارش، در این سمینار کوبوری معاون سازمان ملی گردشگری ژاپن نیز ضمن خوشامدگویی به نمایندگان جامعه تورگردانان ایران، از برگزاری این سمینار استقبال و ابراز امیدواری کرد که برنامه امروز به تعمیق درک متقابل و افزایش تعاملات مردمی بین دو ملت ژاپن و ایران کمک کند.

سپس آقایان واقفی، بنکدارنیا و خانم سارا چاووشی از اعضای ایرانی شرکت کننده در سمینار به ترتیب مقالات خود درباره جاذبه‌های گردشگری ایران، رویدادهای بین‌المللی گردشگری در ایران، نقش جامعه تورگردانان ایران در اداره و مدیریت گردشگری کشور و نیز مشابهت‌های فرهنگی ایران و ژاپن و موضوعات مورد علاقه گردشگران ژاپنی در سفر به ایران را ارائه کردند.

در ادامه یوشینوری یاما مدیر عامل اجرایی انجمن تورگردانان خارجی ژاپن (OTOA)  طی سخنانی گفت: در حال حاضر ١٨ شرکت عضو انجمن OTOA  اعزام تورهای گردشگر ژاپنی به ایران را بر عهده دارند. ایران، از لحاظ تعداد میراث جهانی در رتبه اول در منطقه خاورمیانه قرار دارد. توریست‌ها می‌توانند بناهای تاریخی دوره باستان ایران را از نزدیک مشاهده کنند. ذهنیت مردم ایران نسبت به فرهنگ و مردم ژاپن مثبت است. فرهنگ مهمان‌نوازی و مهمان‌دوستی، یکی از اشتراکات فرهنگی بین دو ملت ژاپن و ایران است.

نیشی یاما، رئیس آژانس گردشگری نیهونباشی و رئیس کمیته خاورمیانه و آفریقای شورای گردشگری خروجی جاتا نیز در سخنرانی خود اظهار کرد: معتقدم برنامه امروز فرصت بسیار مغتنمی جهت افزایش تعاملات گردشگری بین دو ملت ژاپن و ایران است. فعالیت‌های تبلیغاتی مؤثر، معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در ژاپن، صدور روادید الکترونیک و سایر موضوعات، از اقدامات لازم جهت فراهم سازی شرایط مناسب برای انجام سفر اتباع ژاپنی به ایران محسوب می‌شود. از امروز، برای کمیته خاورمیانه و آفریقای شورای گردشگری خروجی جاتا، ایران، مقصدی بسیار مهمی خواهد بود. امیدوارم با تلاش‌های سفیر ایران در توکیو و سفارت، روابط گردشگری بین ژاپن و ایران هرچه بیشتر ارتقاء پیدا کند.

همچنین یوجی ایدا، مدیر امور بین‌الملل انجمن آژانس‌های مسافرتی ژاپن و معاون مدیرکل  دبیرخانه کمیته خاورمیانه و آفریقای شورای پیشبرد گردشگری خروجی (جاتا) نیز در سخنانی اظهار کرد: انجمن آژانس‌های مسافرتی ژاپن از طریق فراهم‌سازی فرصت، جمع آوری اطلاعات و همچنین تجارت، به ایجاد و فروش تور گردشگری کمک می‌کند. امیدوارم مسئولین صنعت گردشگری که از ایران آمده‌اند، با مسئولین ژاپنی گفت وگو و تبادل نظر خوبی را داشته باشند. در شرایط کنونی، انجام فعالیت‌های مؤثر تبلیغاتی مانند برگزاری سمینار امروز به افزایش تورهای گردشگری و رفت و آمد توریست‌ها بین دو کشور کمک خواهد کرد.

در این همایش یک روزه ایتارو ایشیی عضو شورای گردشگری دفتر نخست وزیری ژاپن، سائیکی مشاور وزیر امور خارجه، مامورو کوبوری نایب رئیس سازمان ملی گردشگری ژاپن(JNTO)، مدیر بین الملل جاتا، نمایندگان آژانس گردشگری، مدیر اجرایی انجمن تورگردانان ژاپن (OTOA) به همراه تعدادی از مدیران ارشد بخش خصوصی حوزه گردشگری ژاپن حضور داشتند. از ایران نیز یک گروه 12 نفره از شرکت‌های عضو جامعه تورگردانان ایران به ریاست شفیعی شکیب عضو هیات مدیره آن با هدف ارائه جاذبه‌های گردشگری ایران و نیز تقویت تماس‌های خود با همتایان ژاپنی شرکت کردند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند