تحقق ۱۰.۷ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی در دولت یازدهم

سرمایه خارجی

رئیس سازمان سرمایه‌‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران گفت: در دولت یازدهم ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب شد.

محمد خزاعی در جمع خبرنگاران گفت: در دولت یازدهم ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مصوبه هیات سرمایه‌گذاری بود که ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی محقق شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی‌ افزود: تعاونی‌ها منعی برای استفاده از منابع مالی خارجی و داخلی یا خطوط اعتباری و سرمایه‌‌گذاری مستقیم ندارند و اقدام اتاق تعاون برای امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک، موجب ساماندهی و افزایش بهره‌وری و برنامه‌ریزی عملیاتی برای استفاده از منابع می‌شود.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران با تاکید بر ضرورت کمک به شرکت‌های تعاونی، اظهار کرد: تعاونی‌ها باید بتوانند از سرمایه خارجی و سرمایه‌گذاری‌ها در چارچوب مقررات و منافع ملی کشور استفاده کنند.

خزاعی گفت: تعاونی‌ها با مردم سروکار دارند و هر حرکتی در این زمینه به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی منجر می‌شود، لذا در این جلسه به نحوه عملیاتی کردن این مسیر پرداخته شد.

وی درباره‌ تعداد شرکت‌هایی که از سرمایه‌‌گذاری خارجی استفاده کردند نیز گفت: بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها خارجی است و در حوزه‌های مختلف است و طی دولت یازدهم ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مصوبات سرمایه‌گذاری داشتیم که کنسل هم نشدند و ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری وارده به کشور داشتیم.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تاکید کرد: باید مسیر بهره‌مندی بخش خصوصی و تعاونی از سرمایه‌های خارجی را بیش از پیش فراهم کنیم.

رئیس اتاق تعاون ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: امیدواریم با کمک‌هایی که سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی خواهد کرد، بخش تعاون بتواند سطح همکاری‌های خود را با کشورهای دیگر ارتقاء دهد و این تفاهم‌نامه مسیر استفاده تعاونی‌ها از منابع خارجی را تسهیل کند.

بهمن عبداللهی توسعه شرکت‌های کشاورزی، آبزی‌پروری، تولید دام و طیور، فولاد، صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و بازسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور را از زمینه‌های همکاری برای استفاده از منابع و سرمایه‌های خارجی عنوان کرد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند