تحقق 37 درصدی صادرات صنایع معدنی ایران در سال 97

تحقق 37 درصدی صادرات صنایع معدنی ایران در سال 97

ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در دوره چهار ماهه 97 به رقم سه میلیارد و 763 میلیون دلار رسید که با درنظر گرفتن هدف 10 میلیارد دلاری برای این بخش تا پایان سال، بیش از 37 درصد برنامه محقق شده است.

ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در دوره چهار ماهه 97 به رقم سه میلیارد و 763 میلیون دلار رسید که با درنظر گرفتن هدف 10 میلیارد دلاری برای این بخش تا پایان سال، بیش از 37 درصد برنامه محقق شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از جداول آماری منتشر شده گمرک، مجموع وزن صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در مدت یاد شده به 20 میلیون و 917 هزار تن رسید.

کشورهای عراق، چین و امارات متحده عربی با جذب 40 درصد این محصولات، شرکای اصلی ایران در چهارماه ابتدایی امسال بودند.

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت 28 فروردین ماه امسال، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 1396 را 9 میلیارد دلار اعلام کرد.

در چهار ماهه نخست امسال کشورهای عراق، چین و امارات متحده عربی بیش از 9.9 میلیون تن کالای ایرانی به ارزش افزون بر 1.4 میلیارد دلار را جذب کردند.

عراق با سهم 14.3 درصد از ارزش صادرات کشورمان در جایگاه نخست، چین با 13.1 درصد و امارات با 12.8 درصد به ترتیب رتبه های دو و سوم را به خود اختصاص دادند.

«جعفر سرقینی» معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ششم شهریورماه پارسال، ارزش صادرات مواد معدنی در سال 95 را ۶.۶ میلیارد دلار اعلام کرد.

دستیابی به ارزش صادراتی 10 میلیارد دلاری در پایان امسال نسبت به سال 1395 رشد 51 درصدی را محقق می‌سازد و در مقایسه با سال گذشته، حداقل افزایش 11 درصدی مورد انتظار است.
براساس برنامه ششم توسعه (1400- 1396) پیش‌بینی شده صادرات کالا غیرنفتی و خدمات (بدون میعانات گازی) در سال 1400 به رقم 112 میلیارد و 739 میلیون دلار برسد.

عملکرد صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی در چهارماه امسال نشان می‌دهد، در بین کشورهای اروپایی ایتالیا با جذب افزون بر 485 هزار تن به ارزش 201 میلیون دلار از کالاهای صادراتی ایران، سهم 5.3 درصدی را به خود اختصاص داد و درجایگاه هفتم قرار گرفت.

همچنین هلند در این مدت با واردات بیش از 30 هزار تن کالای ایرانی به ارزش 27.9 میلیون دلار، کمتر از یک درصد از محصولات این بخش را جذب کرد و در بین واردکنندگان رتبه بیستم را در اختیار گرفت.

کشورهای افغانستان، تایلند، ترکیه، عمان، مصر، هند، تایوان، اندونزی، مالزی، کویت، پاکستان، سوریه، کره جنوبی، قطر و ترکمنستان از دیگر بازارهای هدف صادراتی ایران در چهارماهه نخست امسال در زمینه محصولات معدن و صنایع معدنی بودند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ششم مردادماه امسال اعلام کرد: براساس آمار چهار ماهه تجارت خارجی، ارزش صادرات غیر نفتی ۱۴ درصد رشد داشت و حجم تجارت خارجی از رقم ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفت.

تراز تجارت خارجی ایران در چهارماهه امسال نشان از 271 میلیون دلار مازاد تراز تجاری داشت.

دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت را 15 میلیارد و 450 میلیون دلار اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان 14.6 درصد افزایش داشت.

چهارماه نخست پارسال ارزش صادرات غیرنفتی برابر با 13 میلیارد و 471 میلیون دلار بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند