ایران بروکر
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل بازار امروز / نگرانی سهامداران از ابهام مصوبه خودرویی کمیسیون تلفیق

تحلیل بنیادی خودرو

بورس تهران امروز با عملکردی خنثی که نشان از رفتار محافظه‌کارانه اهالی بازار سرمایه دارد به استقبال تعطیلات رفت. کدام صنایع در بازار امروز بیشترین ورود پول را به خود اختصاص دادند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، جریان معاملات امروز و روز گذشته، نشان می‌دهد فعالان بازار سرمایه از شوک منفی مصوبه شورای رقابت خارج شده‌اند. اما اخبار ابهام‌آمیزی که از سوی دولت در حال مخابره شدن است باعث شده تا سهامداران هنوز با با احتیاط زیادی به کار ادامه‌ دهند.

بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش هزار و 556 واحدی که معادل 0.1 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. به این ترتیب شاخص کل در پایان معاملات امروز در ارتفاع یک میلیون 558 هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل گام برداشت و با کاهش 0.2 درصدی به سطح 485 هزار و 556 واحدی رسید.

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را هفت میلیارد و 910 میلیون و ارزش معاملات را سه هزار و 656 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه، خبر از خروج 249 میلیارد پول از بورس می‌دهد.

اگر قرار به رشد کلیت بازار سهام است، ورود پول و اعتماد سهامداران برای گذاشتن سرمایه خود در بورس تهران شرط لازم و مهم به وقوع پیوستن این هدف است.

ابهام مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 1402 عامل احتیاط سهامداران

به نظر می‌رسد جرئیات مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1402 باعث احتیاط نسبی سهامداران شده است. در جزئیات مصوبه این کمیسیون مجلس در مورد عرضه خودرو در بورس کالا آمده است که شورای رقابت باید به روش cost plus تا بهار سال 1402، قیمت پایه محصولات را مشخص کند.

مطالعه کنید
تحلیل بنیادی «خودرو» / تعهدات ایران خودرو محقق می‌شود؟

هرچند که روش تعیین قیمت به شیوه cost plus تا حدود زیادی در اقتصاد آزاد منسوخ شده است اما به هر‌ حال این موضوع نسبت به شیوه پیشین بهتر است. ناگفته نماند که شورای رقابت موظف است هر سه ماه یک بار قیمت را به روز رسانی کند.

اما نکته‌ای که قدری سهامداران بورس تهران را نسبت به چشم‌انداز بازار سرمایه نگران کرده است بند دیگر این مصوبه است!

بر این اساس قرار است 85 درصد مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا با قیمت پایه تعیین شده توسط شورای رقابت به حساب  تمرکز وجوه وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به منظور توسعه حمل و نقل عمومی درون‌شهری واریز شود.

در این میان سوالی که در ذهن فعالان بازار سرمایه ایجاد شده این است که آیا خودروسازان باید هزینه توسعه حمل و نقل درون شهری را بپردازند یا این هزینه‌ها به عهده دولت است؟

بازدهی صنایع بازار امروز

در پایان جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه، گروه‌‎های حمل و نقل بار زمینی، غذایی‌ها و خرده‌فروشی و صنعت قطعات خودرو به واسطه عملکرد مطلوب نماد‌هایی چون خفنر و خمهر به ترتیب 3.42 درصد، 3.29 درصد و 3.17 درصد بازدهی بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کنند.

در مقابل در روزی که وزن بازدهی منفی صنایع کمتر از سوی مثبت بازار بود، صنایع تجهیزات مخابرات، سخت افزار و چاپ و نشر به ترتیب با 2  درصد، 1.81 درصد و 1.35 درصد بازدهی منفی بیشترین افت را به همراه داشتند.

ورود و خروج پول به صنایع

در میان بازار سرمایه متعادل امروز پس از صندوق‌های با درآمد ثابت با 544 میلیارد تومان، خودرو و ساخت قطعات بیشترین ورود پول به مقدار 11 میلیارد و 600 میلون تومان به خود اختصاص داد.

مطالعه کنید
پیش بینی بورس سه شنبه 16 خرداد 1402 / حاشیه‌های تعلیق خودروسازان سرعت بازار را می‌گیرد؟

پس از آن گروه هتل و رستوران، واسطه‌گری‌های مالی و صنعت سیمان به ترتیب با 11 میلیارد و 100 میلیون، 4 میلیارد و 700 میلیون و 4 میلیارد بیشترین ورود پول را در میان صنایع دیگر داشتند.

از سوی دیگر نکته جالب بازار امروز این بود که صندوق‌های سهامی با خروج 165 میلیارد و 700 میلیون تومان بیشترین خروج پول را تجربه کردند.

پس از این گروه‌ها، فرآورده‌های نفتی،گروه چند‌ رشته‌ای صنعتی و صنایع دارویی به ترتیب با مقادیر 38 میلیارد و 500 میلیون، 25 میلیارد و 500 میلیون، 23 میلیارد و 400 تومان بیشترین خروج پول را در میان صنایع داشتند.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در اینجا بخوانید.

نظرات