خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!

داروهای اضافه را به مراکز منتخب تحویل دهید

حذف دلار از بازار داروی ایران اردیبهشت 1402

دورریختن داروهای اضافه که معمولا در بیشتر منازل وجود دارند، ممکن است صدمات آسیب ناپذیری برای محیط زیست ایجاد کند. در همین راستا برخی از داروخانه‌ها داروهای اضافه را تحویل می‌گیرند تا به صورت صحیح آنها را امحا کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، امحای دارو خطرات فراوانی را برای محیط زیست ایجاد می‌کند. به همین دلیل ۱۵۸ داروخانه منتخب در شهر تهران برای جمع‌آوری داروهای بلااستفاده فعال هستند.

دومین دوره پویش «دارو زباله نیست» با شعار “داروهای اضافی تهدیدی برای محیط زیست” با هدف حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از آسیب به طبیعت و محیط زیست و امحاء اصولی داروها به‌ منظور جمع آوری و دفع صحیح پسماند داروهای تاریخ گذشته و بلااستفاده منازل از تاریخ ۱۶ خرداد تا ۱۶ تیرماه سال جاری در شهر تهران برگزار می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، دفع صحیح ضایعات و باقیمانده فرآورده‌های دارویی از دیدگاه زیست محیطی بسیار مهم است و امحای این فرآورده‌ها به علت خطرات بالقوه‌ای که ممکن است برای سلامت انسان‌ها و محیط زیست ایجاد نماید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به کارگیری روش‌های امحاء و معدوم سازی استاندارد و علمی داروهای تاریخ گذشته ضروری می‌باشد.

وجود داروهای مصرف نشده و تاریخ گذشته در منزل، از یک سو بروز مسمومیت دارویی را در اعضای خانواده خصوصا کودکان و افراد سالمند افزایش می‌دهد و از سوی دیگر دور ریختن این داروها از طریق فاضلاب و روش‌های غیر ایمن، منجر به بروز آلودگی‌های زیست محیطی و منابع آب‌های زیر زمینی و بروز خطر برای جانوران خواهد شد.

براین اساس دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با مشارکت معاونت‌های غذا و داروی شهر تهران و سازمان‌های مرتبط و همکار در این زمینه، پویش “دارو زباله نیست” را با همکاری ۱۵۸ داروخانه منتخب و مرکز آموزش‌های تخصصی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران (محدوده منطقه ۵ تهران) برگزار می‌کند و شهروندان می‌بایست داروهای تاریخ گذشته و بلااستفاده منازل خود را به داروخانه‌های منتخب اعلامی و مرکز مذکور تحویل دهند تا در نهایت توسط شرکت‌های امحاء کننده با استفاده از روش‌های استاندارد و علمی امحاء شوند و از این طریق محیط زیست و انسان‌ها از آسیب پسماندهای دارویی در امان باشند.

به همین منظور، دو عدد سطل زباله جمع‌آوری دارو در داروخانه‌ها وجود دارد که یکی از آنها برای “پسماند فرآورده‌های دارویی مایع” مانند فرآورده‌هایی که حاوی شیشه هستند (شربت، سوسپانسیون، آمپول، محلول تزریقی حجیم) و دیگری برای “پسماند فرآورده‌های دارویی جامد” مانند قرص و کپسول (فاقد شیشه) است که بر روی هر سطل برچسب مربوط به همان نوع پسماند چسبانده شده است و شهروندان در هنگام تحویل داروها، تفکیک دارویی جامد و مایع را انجام داده و هرکدام را در پلاستیک جداگانه قرار داده و تحویل داروخانه‌ها دهند.

منبع: ایسنا

نظرات