تداوم عرضه نفت خام منوط به تصمیم وزارت نفت

تداوم عرضه نفت خام منوط به تصمیم وزارت نفت

معاون پشتیبانی بورس انرژی ایران عرضه نفت خام را گشایشی برای شرکت‌های پالایشگاهی دانست. علی نقوی عنوان کرد: با تداوم عرضه نفت خام می‌توان مصارف داخلی شرکت‌های پالایشی را نیز در بورس انرژی عرضه و کشف نرخ کرد.

معاون پشتیبانی بورس انرژی ایران عرضه نفت خام را گشایشی برای شرکت‌های پالایشگاهی دانست. علی نقوی عنوان کرد: با تداوم عرضه نفت خام می‌توان مصارف داخلی شرکت‌های پالایشی را نیز در بورس انرژی عرضه و کشف نرخ کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون پشتیبانی بورس انرژی ایران عرضه نفت خام در این بازار را یکی از راهکارهای جدید در کنار فروش سنتی این محصول عنوان کرد و افزود: پیش از این تا 2.5 میلیون بشکه نفت خام در روز از سوی شرکت ملی نفت ایران عرضه می‌شد که با وجود بورس انرژی بخشی از این حجم می‌تواند در این بازار عرضه شود.

وی افزود: وزارت نفت هم‌اکنون به این جمع‌بندی رسیده که مهم‌ترین کالای صادراتی کشور که تاثیر بسزایی در اقتصاد کلان دارد، از طریق ورود بخش خصوصی با تجربه و قدرتمند به طریق کارامد‌تری به فروش برساند. به باور این مقام مسوول در زنجیره عرضه نفت تنها بخشی که بخش خصوصی در آن ورود نکرده بود در بخش فروش نفت خام بود که بورس انرژی این مساله را حل کرده است.

نقوی در برابر این پرسش که با ورود بورس انرژی به عنوان بازار متشکل و تحت نظارت، شائبه حضور بابک زنجانی‌ها در فرآیند فروش نفت خام تا چه حد کم رنگ‌تر خواهد شد، پاسخ داد: مهم‌ترین شرط برای ورود به فرآیند معامله نفت خام در بورس انرژی لزوم سپرده کردن ضمانتنامه بانکی به نسبت 10 الی 20 درصد ارزش پیش بینی شده حجم کل معامله نزد شرکت سپرده‌گذاری است.

این رقم سنگین به گونه‌ای است که هر شخصی به خود اجازه نخواهد داد که برای اهداف خلاف به این کسب و کار ورود کند. به گفته وی، از طرفی نهادهای نظارتی مختلف از بورس انرژی گرفته تا سازمان بورس در کنار سایر نهادها در این بازار متشکل برای کشف قیمت و انجام معاملات منصفانه در فرآیندی رقابتی کمک می‌کنند. بنابراین مکانیزم‌های مختلف برای پیگیری فرآیندهای معامله و پس از معامله وجود دارد.

نقوی شفافیت را حاصل مهم عرضه نفت در بورس انرژی عنوان کرد و افزود: شاید پیش از عرضه نفت خام ایران در بورس هیچگاه اطلاع دقیقی از رقم فروش این کالا وجود نداشت، اما اکنون این اطلاعات بر مبنای اینکه 700 هزار بشکه نفت خام سبک ایران به ارزش پایه هر بشکه 71 دلار عرضه شده و با قیمت حدود ۶۵ دلار فروخته شده است.

وی گفت: این تعداد با توجه به فروش 30 میلیون بشکه‌ای نفت خام ایران در 20 روز معادل با یک سی‌ام حجم عرضه‌ای است که هم‌اکنون در بورس انرژی معامله شده است. معاون پشتیبانی بورس انرژی ایران عرضه نفت خام را گشایشی برای شرکت‌های پالایشگاهی دانست و افزود: با تداوم عرضه نفت خام می‌توان مصارف داخلی شرکت‌های پالایشی را نیز در بورس انرژی عرضه و کشف نرخ کرد.

به این ترتیب روند خرید و فروش مواد اولیه و محصولات پتروپالایشی‌ها در فرآیندی شفاف و رقابتی در دسترس عموم خواهد بود. وی تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی را به تصمیم وزارت نفت در اطلاعیه‌های بعدی منوط دانست و افزود: هنوز برای زمان و حجم عرضه‌های بعدی نفت خام زمان‌بندی مشخصی وجود ندارد.

 

منبع: روزنامه تعادل

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند