تداوم کاهش ارزش لیر ترکیه

نگرانی‌ها از سیاست‌گذاری‌های مقامات ترک باعث شد لیر ترکیه در پایان معاملات هفتگی به سطح برابری بی‌سابقه‌ای در برابر دلار برسد.

تداوم کاهش ارزش لیر ترکیه

لیر ترکیه که از مدت‌ها پیش با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان است در معاملات آخر هفته نیز رکورد جدیدی از خود در برابر دلار به ثبت رساند که از جمله علل آن افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی و نگرانی از اثرگذاری رجب طیب اردوغان- رئیس‌جمهور ترکیه – بر سیاست های پولی این کشور بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هر دلار آمریکا در معاملات دیروز به ۴.۵۰۳۸ لیر رسید تا بدین ترتیب از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داده باشد. لیر ترکیه یکی از ضعیف‌ترین عملکردها در بین واحدهای پولی کشورهای نوظهور را داشته است.

اردوغان اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه بلومبرگ گفته بود در صورت پیروزی مجدد در انتخابات زودهنگام این کشور کنترل خود بر روی سیاست‌گذاری‌های پولی را افزایش خواهد داد.

اردوغان با مخرب خواندن نرخ بهره خواهان کاهش آن برای دستیابی به رشد اعتباری بالاتر شد و گفت که شهروندان ترک وی را مسئول هرگونه مشکل در سیاست‌های پولی می‌بینند؛ آن‌ها رئیس‌جمهور را مسئول می‌دانند و او را مواخذه می‌کنند. می‌خواهم تصویری مثبت از خود در اذهان مردم ترکیه در زمینه سیاست‌های پولی به جا گذارم.

 

منبع: رویترز


این مطلب را به اشتراک بگذارید