تراز تجاری ایران با کدام کشورها مثبت است؟

تراز تجاری ایران با کدام کشورها مثبت است؟

بررسی آمارهای ارائه شده از سوی گمرک نشان می‌دهد بالاترین تراز مثبت تجاری ایران در دو ماه نخست سال جاری به کشور عراق اختصاص داشته است.

بررسی تجارت بدون نفت ایران با کشورها نشان می دهد از میان بیست کشور دارای تراز تجاری مثبت با ایران، نیمی از آنها همسایگان و کشورهای اطراف ایران محسوب می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمار مذکور نشان می دهد ایران هنوز نتوانسته است درهای بازار جهانی را به روی خود باز کند و شرایط را برای عرضه اقلام تولیدی و صنعتی خود در جهان هموار نماید.

تراز مثبت تجاری بدان معناست که صادرات کالاهای تولیدی و صنعتی به این کشورها از واردات اقلام غیر نفتی از انها پیشی گرفته است.

دست بالای ایران در صادرات به عراق و افغانستان هر چند نشان دهنده برتری موقعیت ایران نسبت به این دو کشور در معادلات تجاری است اما باید توجه داشت سهم ایران از بازار این کشورها در صورت عدم برنامه ریزی، رو به کاهش خواهد گذاشت.

نکته مهم اینجاست که عراق به دلیل درگیری با داعش و جنگ‌های داخلی و افغانستان به دلیل درگیری‌های داخلی، کالای صادراتی چندانی را برای عرضه به ایران ندارند. رقبای ایران اما در صدد برنامه‌ریزی‌های دقیق برای گرفتن سهم بازار این کشورها هستند.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند