ترامپ، خودروسازان آلمانی را از کشورش بیرون می‌کند

ترامپ، خودروسازان آلمانی را از کشورش بیرون می‌کند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که فشار بر متحدان اروپایی اش را با تهدید به اعمال افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم تشدید کرده است، این بار قصد دارد با بیرون کردن خودروسازان آلمانی از کشورش، فشارها بر اروپا را مضاعف کند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا که فشار بر متحدان اروپایی اش را با تهدید به اعمال افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم تشدید کرده است، این بار قصد دارد با بیرون کردن خودروسازان آلمانی از کشورش، فشارها بر اروپا را مضاعف کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، خبرگزاری رویترز پنجشنبه با استناد به گزارش مجله آلمانی زبان ویرتشافتسووخه (Wirtschaftswoche) با اعلام این خبر افزود: خودروسازان آلمانی 90 درصد از بازار خودرو آمریکا را در اختیار دارند.

این مجله به نقل از برخی دیپلمات‌ها آمریکایی و اروپایی که نامشان فاش نشده است، افزود: ترامپ آوریل (فرودین) گذشته در گفت‌وگو با مکرون بر حفظ سیاست تجاری‌اش تاکید کرد و گفت به دنبال توقف تردد «مرسدس بنز» در نیویورک است.

دولت ترامپ تحقیقاتی را آغاز کرده که هدف از آن بررسی میزان آسیب واردات خودرو به این صنعت در آمریکا است.

در بین کشورهای اتحادیه اروپا، آلمان بزرگترین صادرکننده خودرو به آمریکا است. آمریکا نیز از بزرگ ترین صاحبان صنایع تولید خودرو در جهان به شمار می‌رود.

بر اساس آمار انجمن تولید کنندگان خودرو اروپا (ACEA) واردات خودروهای سواری اتحادیه اروپا از آمریکا سال گذشته 6.2 میلیارد یورو (7.3 میلیارد دلار) بود. این اتحادیه 37 میلیارد یورو به آمریکا صادرات داشته است.

آمار انجمن صنعتی VDA آلمان، نیز نشان می‌دهد که خودروسازان آلمانی سال گذشته، 804 هزار خودرو در کارخانه‌های آمریکا مونتاژ کرده‌اند. این کشور 657 هزار خودروی دیگری به آمریکای شمالی صادر کرده است.

انتظار می‌رود ترامپ تا روز جمعه تصمیم خود را درباره تعرفه‌های واردات فلزاتی همچون آلومینیوم و فولاد از اتحادیه اروپا اعلام کند؛ اقدامی که آلمان هشدار داده که می‌تواند به یک جنگ تجاری مخرب منجر شود.

تحقیقات آمریکا درباره واردات وسائل نقلیه از اروپا خشم برلین را برانگیخته است. این تحقیقات ممکن است به اعمال تعرفه 25 درصد علیه واردات خودرو از اروپا منجر شود. ترامپ مارس گذشته به بهانه حفظ امنیت ملی تعرفه مشابهی را علیه واردات فلزات اعمال کرد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند