ترانزیت بیش از ۳ میلیون تن کالا از ۳ مرز فعال کشور

تجارت نیوز

طی ۴ ماهه ابتدای سال ۹۶، بیش از۳ میلیون و ۷۱ هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۵.۳ درصد افزایش داشته است.

رضا نفیسی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان با اعلام این خبر، افزود: در پی اقدامات انجام‌شده از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل و تقویت کریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران، هماهنگی با سازمان‌های ذیربط و برنامه‌ریزی و فعال نمودن مناسبات ترانزیتی و حمل‌ونقلی با کشورهای منطقه، همچنین تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی در کشور طی مدت مذکور از مجموع کالاهای ترانزیت شده، ۸۶۰ هزار تن را مواد نفتی و ۲ میلیون و ۲۰۹ هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مازوت، انواع پارچه، پنبه، قطعات اتومبیل، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی افزود: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور بندر شهید رجایی با یک میلیون و ۱۱۷ هزار تن معادل ۳۶/۴ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای پرویزخان با ۱۸.۵ درصد و بازرگان با ۱۰.۸ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

نفیسی بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدا عراق به مقصد امارات اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک خود به عنوان چهارراه ترانزیتی آسیا و اروپا دارای پتانسیل‌های کافی برای افزایش ترانزیت کالا و مسافر از طریق شیوه‌های گوناگون حمل‌ونقل است.

نفیسی اعلام کرد: تلاش و فعالیت بخش خصوصی و تشکل‌های صنفی در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی در کنار اقدامات گسترده‌ حاکمیتی و تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل با انجام سرمایه‌گذاری‌های لازم، اقدام تمام سازمان‌های دولتی در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل امر ترانزیت می‌تواند در بهره‌برداری اثربخش از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت موثر باشد. ​

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند