اکسکوینو
ظریف:

در نطنز «تروریسم هسته‌ای» رخ داده است

تجارت نیوز

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که طبق توضیحات وزیر خارجه در نطنز، تروریسم هسته ای رخ داده که واکنش ایران استفاده از این تهدید به یک فرصت با جایگزینی سانتریفیوژهای جدیدتر با توان بالاتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: در این جلسه به سه موضوع پرداخته شد؛ برنامه جامع همکاری ایران و چین که در تهران و بین وزرای خارجه دو کشور امضا شد، روند مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین و تحولی که روز گذشته در سایت هسته ای نطنز شهید احمدی روشن رخ داده و واکنش هایی که باید جمهوری اسلامی نسبت به آن اقدام انجام دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی توضیح داد: آقای ظریف درباره حادثه ای که در نطنز رخ داده این را گفت که ابعاد مختلف این حادثه در حال بررسی است اما ارزیابی های اولیه حکایت از آن دارد که اقدام جنایتکارانه و تروریسم هسته ای رخ داده که از این جهت می توانسته آسیب زننده باشد. هر چند که هیچ نشت موادی رخ نداده اما با ایجاد خرابکاری در برق سایت هسته ای نطنز سعی کردند برنامه هسته ای و روند غنی سازی در این سایت را تحت تأثیر قرار دهند.

عمویی افزود: به گفته آقای ظریف واکنش ایران این خواهد بود که اولا غنی سازی به هیچ وجه متوقف نمی شود. ما تلاش می کنیم این تهدید را به یک فرصت تبدیل کنیم آن هم با استفاده از جایگزینی سانتریفیوژهای جدیدتر و با توان بالاتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول.

سخنگوی کیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره برنامه جامع همکاری ایران و چین گفت: آقای ظریف به روند جابجایی قدرت در دنیا اشاره کرد که به سرعت در حال رخ دادن است و نظم بین المللی جدیدی را شکل خواهد داد. وزیر خارجه گفت که چین به عنوان کشور مهمی در آینده و در نظم بین المللی شناخته می شود لذا ما باید روابط مان با چینی ها را به یک روابط مستقل و پایدار تبدیل کنیم آن هم فارغ از مواضع سایر کشورها.

وی افزود: طبق توضیحات ارائه شده این برنامه جامع همکاری شامل دیدگاه های دو کشور برای توسعه همکاری ها است. برنامه ای که کمک می کند روابط بلندمدت پایدار بین ایران و چین داشته باشیم. در ادامه آقای ظریف گزارشی از روند گفت وگوها بین دو کشور در سال های گذشته ارائه کرد. سفر موثری که آقای شی جی پینگ به تهران در سال ۹۴ داشته که در ارتقای همکاری های ایران و چین به سطح همکاری راهبردی تأثیرگذار بوده است.

عمویی با اشاره به صحبت های وزیر خارجه در بحث مذاکرات هسته ای گفت: طبق توضیحات ارائه شده مذاکراتی بین ایران و ۱+۴ در وین در جریان است. آقای ظریف اشاره داشت که در حال حاضر ایده توافق گام به گام را نمی پذیریم و هیچ گام میانی برای اجرای تعهدات آمریکا قبول نداریم.

علاقه‌مندان می‌توانند گزارش نقش اسرائیل در سانحه نطنز را نیز مطالعه کنند.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند