تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تصمیمات جدید اقتصادی دولت برای سال بعد/ اظهارات بودجه‌ای نوبخت چه سیگنال‌هایی برای خانوار دارد؟

تصمیمات جدید اقتصادی دولت برای سال بعد/ اظهارات بودجه‌ای نوبخت چه سیگنال‌هایی برای خانوار دارد؟

روزنامه‌های امروز از تصمیم دولت برای ایجاد توازن و تعادل در بودجه سال ۹۹، از طریق حذف ردیف‌های هزینه‌ای نوشته‌اند. بر اساس اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه درآمد نفت فقط برای بودجه عمرانی است، تعدادی از معافیت‌های مالیاتی حذف، دامنه مالیات‌ها گسترده، مالیات جدید مثل مالیات بر سرمایه وضع می‌شود و یارانه پنهان انرژی را حذف می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو روزنامه ایران و اطلاعات در صفحه اول خود به این موضوع پرداخته‌اند، روزنامه ایران از تیتر «بودجه متفاوت ۹۹، رئیس سازمان برنامه و بودجه سیاست‌های بودجه انقباضی سال آینده را تشریح کرد» و روزنامه اطلاعات از تیتر «نوبخت: بودجه ۹۹ بدون وابستگی به نفت تأمین می‌شود» استفاده کرده‌اند.

ایران در گزارش خود از نهمین جلسه شورای بودجه به نقل ازمحمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشت: براساس تصمیم‌گیری انجام شده، منابع نفتی فقط به طرح‌های عمرانی اختصاص خواهد یافت و بدین ترتیب واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای دولت به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تبدیل خواهد شد.

براساس گفته‌های نوبخت حذف یارانه‌های پنهان، حذف یارانه پنهان عامل‌های انرژی و منابع درآمدهای مالیاتی سه پیشنهاد برای جایگزین کردن منابع نفتی است. درخصوص منابع درآمدی مالیاتی قرار نیست ضرایب مالیات‌های موجود را افزایش یابد، بلکه حتی با توجه به شرایط موجود قرار شده تا ضرایب بنگاه‌های تولیدی را کاهش یابد. بنابراین درآمدهای مالیاتی از تعیین پایه‌های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت‌های بی‌مورد که نیازی به وجود آنها در شرایط جنگ اقتصادی نیست، تأمین خواهد شد.

وی ضمن اشاره به این که بودجه سال ۹۹ کاملاً متفاوت از بودجه سنوات گذشته خواهد بود، گفت: در بودجه سال آینده همه دستگاه‌های اجرایی که در قوانین بودجه سنوات گذشته حدود هزار دستگاه ردیف بودند، به کمتر از ۱۰۰ دستگاه سیاستگذار کاهش خواهد یافت و بقیه دستگاه‌ها به دستگاه‌های مجری تبدیل خواهند شد.

براساس این اقدام دستگاه‌های اجرایی به دو بخش دستگاه‌های سیاستگذار و برنامه‌ای و دستگاه‌های مجری تقسیم می‌شوند که دولت فقط بودجه دستگاه‌های سیاستگذار را برای تصویب به مجلس ارائه می‌کند و بودجه دستگاه‌های مجری در اسناد اجرایی که در هیأت دولت تصویب و ابلاغ می‌شود، تعیین خواهد شد.

براساس گزارش اطلاعات از این جلسه، نوبخت با بیان این که البته اسناد بودجه دستگاه‌های مجری برای اطلاع مجلس همراه با لایحه بودجه ارائه خواهد شد، گفت: در این رویکرد بودجه استانداری‌ها به عنوان دستگاه‌های سیاستگذار دیده شده‌اند و بودجه دستگاه‌های مجری هر استان زیر نظر شورای بودجه که با حضور استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه آن استان تشکیل می‌شود، تخصیص خواهد یافت.

وی با بیان این که بودجه سال آینده یک بودجه عملیاتی است و در سال آینده براساس عملکرد دستگاه‌ها بودجه آن‌ها تعیین و تخصیص خواهد یافت، از تخصیص ۵۰ درصد پاداش بازنشستگی کارکنان دولت در ابتدای شهریور خبر داد و با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شرایط متفاوتی دارد، افزود: در این زمینه هم با وزیر بهداشت هماهنگی‌های لازم انجام شده و پاداش بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی متعاقباً پرداخت خواهد شد.

اطلاعات گزارش داده که واکنش رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص افزایش قیمت نان این است که هیچ تغییری در روز‌های اخیر در سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش قیمت نان گرفته نشده است و ما همچنان با همان روشی که از ابتدای سال ۹۸ عمل کرده ایم، ادامه خواهیم داد و بحثی که مبنی بر افزایش قیمت نان در برخی رسانه‌ها مطرح شده، قابل پیگیری است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند