تعادل بورس در آخرین هفته شهریور

تعادل بورس در آخرین هفته شهریور

نظرسنجی «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری نسبتا مثبت در هفته پیش رو دارد.

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

روند حرکت شاخص کل بورس در هفته جاری، متعادل و اندکی مثبت پیش‌بینی می‌شود. بر اساس نظرسنجی «تجارت‌نیوز»، گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها اتفاق نظر دارند به ترتیب پالایشی‌ها، خودرویی‌ها، رایانه‌ای‌ها، پتروشیمی‌ها و فلزات اساسی هستند.

به گزارش «تجارت‌نیوز» این هفته، آخرین هفته شهریور ماه است. اگرچه شهریور سال جاری – به مدد رشد نرخ‌های جهانی – متفاوت از سایر سال‌ها بود، اما با اتمام آن نگرانی از فشار عرضه اعتباری‌ها که همه ساله گریبان نمادهای مهم بورسی را می‌فشرد، به پایان خواهد رسید.

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته، هفته جاری هفته‌ای متعادل برای بازار سهام پیش‌بینی می‌شود. اکثر اعضای نظرسنجی تجارت نیوز روند هفته جاری بورس را مثبت پیش‌بینی کرده‌اند، اما نه مثبتی محکم و تند و تیز بلکه مثبتی متعادل.

در روزهای انتهایی هفته پیش شاهد تحرکاتی در گروه خودرویی بودیم. این تحرک که ریشه در کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، اصلاح زمانی و قیمتی ممتد و فروش محصولات خارجی با حاشیه سود بالای برخی خودروسازان بورسی دارد، در هفته جاری نیز ادامه خواهد داشت.

کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از این جهت تأثیر مثبت روی روند رشد قیمتی نمادهای خودرویی بازار سهام می‌گذارد که این شرکت‌ها از این پس بدهی‌های‌شان را با نرخ‌های جدید پرداخت می‌کنند. هزینه‌های مالی در صورت مالی شرکت‌های خودرویی بورس نقش بسیار بااهمیتی دارند و کاهش آن‌ها سودآوری این شرکت‌ها را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

گروه پالایشی این هفته نیز در راس توجه کارشناسان نظرسنجی «تجارت‌نیوز» قرار دارد. رشد قیمت نفت و عبور آن از مرز 50 دلار چشم‌انداز سودآوری این گروه را مثبت نموده و پیش‌بینی می‌شود نمادهای بورسی این گروه در گزارش‌های پیش‌بینی که به زودی منتشر خواهند شد، تعدیل مثبت‌های چشم‌گیری داشته باشند.

گروه دارویی نیز در هفته جاری پتانسیل رشد خواهد داشت. این گروه با توجه به مطالباتی که از دولت دارد و جلسه‌هایی که اخیرا با دولت در این رابطه داشته‌ است، مورد توجه برخی از تحلیل‌گران بازار سرمایه قرار دارد.

 

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
1حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیپالایشی‌ها و رایانه‌ای‌ها
2ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتسنگ آهنی‌ها، رایانه‌ای‌ها و ارتباطات
3رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتانبوه‌سازی‌ها، سیمانی‌ها، خودرویی‌ها و کانی‌های غیرفلزی
4محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشمثبتپتروشیمی
5فردین آقابزرگیمدیرعامل کارگزاری بانک آیندهمثبتپالایشی‌ها و فلزات اساسی
6مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیخودرویی‌ها، رایانه‌ای‌ها، پتروپالایشی‌ها و تک‌سهم‌ها
7مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاهخنثیخودرویی‌ها، دارویی‌ها و پالایشی‌ها
8نیما آزادیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیتک‌سهم‌ها
9کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهمثبتخودرویی‌ها و رایانه‌ای‌ها
10بهنام بهزادفرمدیر امور اعضای کانون کارگزارانمثبتپتروشیمی‌ها و فلزات اساسی
11بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپالایشی‌ها و زراعت و کشاورزی
12علی شهبندیانفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپتروشیمی‌ها

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند