تعرفه آب گران می‌شود؟

تعرفه آب گران می‌شود؟

محرابیان گفت: درحال حاضر هیچ برنامه ای برای افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب نداریم و به دنبال آن نیستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر نیرو در جمع خبرنگاران به سوالات زیر پاسخ داد؛

افزایش تعرفه آب خواهیم داشت؟

محرابیان: هیچ برنامه‌ای برای افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب نداریم و به دنبال آن نیستیم.

برای توسعه نیروگاه های تجدید پذیر چه برنامه های حمایتی صورت گرفته است؟

محرابیان: موضوع توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر امروزه یک ضرورت است، زیرا ما هم در بخش سوخت محدودیت داریم و هم ملاحظات زیست‌محیطی ایجاب می‌کند کمتر دنبال توسعه نیروگاه‌های حرارتی باشیم چرا که نیروگاه‌های حرارتی نیازمند آب است.

بر اساس این برنامه توسعه ۱۰ هزار مگاواتی نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم برای حمایت از صنایعی که اقدام به ایجاد زیرساخت‌ها و تجهیزاتی که برای توسعه این نوع نیروگاه نیاز است اقدام خواهد شد و هم مشوق‌های لازم برای کسانی که در ساخت نیروگاه‌ها وارد می‌شوند در نظر گرفته شده است.

مشوق‌ها شامل استفاده از ظرفیت قانون رفع موانع تولید است که بر اساس ماده ۱۲ آن امکان برگرداندن کل سرمایه‌گذاری و سود دوره ساخت تا سقف سوخت صرفه‌جویی محاسبه خواهد شد به این معنا که با استفاده از این ماده قانونی امکان‌پذیر است سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاری خود را از این منبع برگرداند و برق را به شبکه بفروشد.

برنامه وزارت نیرو برای خرید تضمینی برق چیست؟

محرابیان: ظرفیت‌های دیگری هم مدنظر است و در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم بر توسعه نیروگاه‌های صنعت تجدیدپذیر تاکید شده و اعتبارات مناسبی هم در این قانون پیش‌بینی‌شده که با استفاده از این ظرفیت‌ها باید شاهد رشد روزافزون این صنعت باشیم.

برنامه امضای تفاهم نامه ساتبا با بخش خصوصی درخصوص نصب پنل های خورشیدی باحضور محرابیان وزیر محترم نیرو امروز یکشنبه ۱۲ دی برگزار شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند