خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش بینی قیمت طلا و سکه در نیمه دوم سال/ طلا و سکه بخریم؟

تعرفه گاز پرمصرف ها از 16 آذر افزایش پیدا می‌کند

1100x619 cmsv2 70626708 2f7a 550c 9439 eca7be095d64 7155388 e1667311283462

معاون وزیر نفت گفت: مشترکین گاز خانگی در صورتی که مصرف کم داشته باشند تشویق می‌شوند و تعرفه افرادی که مصرف بالا دارند افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مجید چنگی بیان کرد: مشترکینی که مصرف گاز آن‌ها در فصول سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر باشد مشمول تخفیف می‌شوند.

وی افزود: مشترکین خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل سه واحد درصد در گازب‌های صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف 45 درصد گازب‌ها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد.

وی تاکید کرد: مشترکینی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصارف آن‌ها حداکثر 70 درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله سه جدول پلکانی) باشد، گازب‌های آن‌ها صد در صد رایگان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: تعرفه مشترکین با مصرف متعارف که در سه پله اول قرار دارند نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است و صورتحساب آن‌ها مشابه سنوات گذشته است. تنها تعرفه مشترکین پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان چهار به بعد افزایش یافته است. این تغییر تعرفه از 16 آذرماه در صورتحساب‌های مشترکین اعمال می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: بر همین اساس، گازب‌های مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله سه در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، ولی در عین حال، مشترکین عادی و حتی مشترکین کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آن‌ها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

مطالعه بیشتر: قیمت نفت کاهشی شد

چگینی با اشاره به این‌که اکنون 65 درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال توسط مشترکین پرمصرف (پلکان 4 تا 12) مصرف می‌شود، تاکید نمود: بیشترین میزان یارانه پنهان انرژی را مشترکین پرمصرف دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بیش از 64 درصد از مشترکین که در پلکان اول تا سوم قرار دارند، تنها 35 درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد را مصرف می‌کنند که تعرفه آن‌ها افزایشی نداشته است. همچنین در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه انرژی، با مصوبه هیأت محترم وزیران، برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف گاز نیز، جریمه‌هایی در نظر گرفته شده که از 16 آذرماه، قابلیت اجرا دارد.

به گفته معاون وزیر نفت در امور گاز، بر اساس این آیین‌نامه، اماکن مذهبی، هتل‌ها، مساجد و … اگر بیشتر از 10 درصد نسبت به بازه مشابه در سال قبل، صرفه‌جویی در مصرف داشته باشند، به ازای هر یک درصد صرفه‌جویی، 10 درصد بخشودگی در گازب‌ها و تا سقف 40 درصد خواهند داشت.

وی در پایان، درخصوص واحد‌های صنعتی نیز توضیح داد: مشترکین صنعتی هم، چنان‌چه بتوانند اورهال (تعمیرات اساسی) خود را به دوره سرد سال موکول کنند و حداقل 5 روز متوالی، 30 درصد کاهش مصرف داشته باشند، گازب‌های آن‌ها متناسب با حجم گاز صرفه جویی شده، پنج درصد بخشودگی خواهند داشت.

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه ابلاغی، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم سه (بیش از 50 درصد مشترکین در این اقلیم قرار دارند)، به ترتیب، 175، 250 و 325 مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه است و محاسبه گازب‌های پلکان اول تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته می‌باشد،.

مطالعه بیشتر: قیمت نفت صعودی شد

پله‌های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد، به این صورت است که پلکان 4، 5 و 6، افزایش 30 درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، پلکان 7، 8، 9 و 10 افزایش 50 درصدی نسبت به سال گذشته و پلکان 11 و 12 که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، به ازاء هر مترمکعب 5 و 6 هزار تومان محاسبه خواهد شد؛ اما این افزایش تعرفه گازب‌ها به‌صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی محاسبه می‌شود، ضمن آن که این محاسبات از 16 آذرماه به بعد اجرایی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب قبلی محاسبه خواهد شد.

منبع: ایسنا

نظرات