تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تعطیلی کرونایی جدید چه فرقی با تعطیلات قبلی دارد؟

تعطیلی کرونایی جدید چه فرقی با تعطیلات قبلی دارد؟

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از دوشنبه ۲۵ تا شنبه ۳۰ مرداد تعطیل اعلام شد. اما این تعطیلی چه فرقی با تعطیلات پیشین دارد؟ آیا برای برون رفت از بحران فعلی کرونا در کشور چاره‌ساز است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، کرونا در کشور بیداد می‌کند. روزانه بیش از ۵۰۰ فوتی در کشور داریم. بیمارستان‌ها و قبرستان‌ها هم دیگر ظرفیتی ندارند. تمام پیشنهادات برای لاک‌داون و تعطیلی کامل، بار دیگر به تعطیلی نیم‌بند ۶ روزه ختم شد. با این تفاوت که این تعطیلی این بار فقط در تهران نیست و در سرارسر کشور است. اما جز این، فرق این تعطیلات ۶ روزه با تعطیلات قبلی در چیست؟

برای این تعطیلی ۶ روزه که از روز دوشنبه شروع می‌شود، همه مشاغل به جز گروه یک از جمله فروشگاه‌های مواد غذایی و… تعطیل هستند. بر این اساس بانک‌ها، بورس، پاساژها و … نیز تعطیل هستند. درباره ترددها هم سخنگوی ستاد ملی با کرونا گفت: از فردا یکشنبه ساعت ١٢ تا جمعه ۵ شهریور ممنوعیت تردد بین استانی اعمال و همه مجوزهای تردد لغو می‌شود.

به گفته رئیسی، نباید ترددی به جز موارد استثنا مانند آمبولانس‌ها و کامیون حمل غذا و غیره صورت گیرد.

تعطیلی ۶ روزه به جای لاک دان و واکسیناسیون!

اما نکته اینجاست که این تعطیلی‌ها پیش از این هم بوده. چندی قبل هم در تهران و البرز تعطیلی شش روزه وضع شد. ادارات دولتی تعطیل شدند. قرار بود اصناف هم تعطیل باشند که زیر بار آن نرفتند. رفت‌وآمدها در تهران و البرز به قوت خود باقی بود. کارمندان بخش خصوصی همه سر کار بودند و جایی جز ادارات دولتی تعطیل نشد.

به عبارتی تعطیلی شش روزه کرونایی در اصل ماجرا چندان تغییری ایجاد نکرد. موضوع اصلی واکسیناسیون عمومی است که باید هرچه زودتر و با سرعت زیاد انجام شود.

از سوی دیگر پیش از این زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا گفته بود: «تعطیلی کمتر از ۱۰ الی ۱۴ روز اثربخشی لازم را ندارد.»

او همچنین گفته بود: « تعطیلی موثر از نظر ما یعنی لاک‌داون و هر نوع تعطیلی غیر از این عملا اثربخشی ندارد. در واقع تعطیلی موقتی یا ناقص اصلا اثربخشی نخواهد داشت. لاک داون به معنای واقعی مدنظر ما است. حتی حمل و نقل عمومی هم در لاک داونی که مدنظر ما است باید تعطیل شود.»

اما خبری از لاک داون نیست. تنها به تعطیلی شش روزه بسنده کردند. خبری از تعطیلی حمل و نقل عمومی هم نیست. در حال حاضر تنها به محدودیت سفرهای جاده‌ای اشاره شده است.

نکته دیگر این است که هر بار تعطیلی کرونایی اعلام می‌شود برخی بار سفر به شهرهای دیگر را می‌بندند. هزینه آن هم برایشان یک جریمه ۵۰۰ هزار تومانی تا یک میلیون تومانی است. موضوع این است ورودی و خروجی شهرها بسته نمی‌شود. همچنان سفرها پابرجاست و جریمه تردد از مردم گرفته می‌شود!

از سوی دیگر در تعطیلی شش روزه قبلی که در تهران اعلام شد، اگرچه گفتند همه مشاغل به جز گروه یک باید تعطیل باشد، اما همچنان بسیاری از مشاغل غیرضروری به فعالیت خود ادامه دادند.

واکسیناسیون عمومی همچنان کند و تعطیلی اعلام شده کم است. سفرها هم به شهرهای دیگر ممنوعیتی ندارد. از سوی دیگر برگزاری مراسم محرم هم در جریان است. مراسم‌هایی با جمعیت زیاد و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی.

این در حالی است که در حال حاضر ۳۵۹ شهرستان قرمز و ۵۹ شهرستان نارنجی در وضعیت قرمز قرار دارند. هیچ شهر کم‌خطری در حال حاضر نداریم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند