تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سهم ایران از زمستان سخت! / بحران گاز جایگاه‌ های CNG مشهد و گلستان را تعطیل کرد

تجارت نیوز

کمبود گاز در زمستان به جایگاه‌های سی ان جی رسید و مشهد و گلستان از اولین قربانی‌های آن به حساب می‌آیند. در همین راستا محسن جوهری، رئیس هیات مدیره انجمن سی.ان.جی کشور، استان قم را مقصد بعدی این تعطیلی‌ها اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اوایل دی ماه بود که تجارت‌نیوز در گزارشی نسبت به تعطیلی جایگاه‌های سی ان جی در اثر کمبود گاز هشدار داد. هرچند محسن جوهری، رئیس هیات مدیره انجمن سی ان جی کشور، در این باره به تجارت‌نیوز گفت: برنامه‌ای برای قطعی گاز در جایگاه‌های CNG وجود ندارد.

با این حال تعطیلی دو جایگاه سی ان جی در استان گلستان و شهر مشهد، مصداق بارز جدی شدن «زمستان سخت» در ایران است؛ گزاره‌ای که بارها به‌عنوان اهرم فشار دولتمردان ایرانی برای به ثمر نشستن برجام تکرار شد و امروز سایه سنگینش کشور را گرفته است.

روابط عمومی شرکت گاز استان گلستان در اطلاعیه‌ای، با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری، از تعطیلی جایگاه‌های عرضه سوخت گاز خودرو یا همان سی‌ان‌جی در استان گلستان تا پایان هفته خبر داده است.

همچنین محمدرضا رضوی‌راد، رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی ان جی خراسان رضوی، با اشاره به افت شدید فشار گاز در تمام جایگاه‌های مشهد اظهار کرد: بر اثر افت فشار گاز، تمام جایگاه‌های سی ان جی در مشهد و استان تعطیل شده است.

قم؛ مقصدی بعدی قطع گاز

محسن جوهری، رئیس هیات مدیره انجمن سی ان جی کشور، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: به دلیل افت فشار شدید گاز در اثر مصرف‌ بی‌رویه گاز خانگی، جایگاه‌ها قادر به ادامه فعالیت خود نیستند. اگر گاز ورودی جایگاه از حد مشخصی پایین‌تر آید خود به خود کمپرسور جایگاه متوقف می‌شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به نامه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، استان قم مقصد بعدی تعطیلی‌ جایگاه‌ها است. در این نامه آمده است که جایگاه‌داران داوطلبانه نسبت به توقف فعالیت خود اقدام کنند.

گویا قطعی گاز در این استان محدود به جایگاه‌های سی ان جی نیست. کمااینکه روابط عمومی شرکت گاز قم اعلام کرد: گاز تمامی استخرهای این استان برای جلوگیری از افت فشار به طور موقت قطع شده است.

افت فشار گاز با افزایش مصرف بخش خانگی

سهم CNG در سبد سوخت خودروهای سبک شامل 25 درصد است. حال به‌نظر می‌رسد با توجه به افزایش مصرف و ناترازی بنزین، قطع گاز جایگاهای سی ان جی را بتوان به منزله بروز بحرانی جدید در این حوزه تلقی کرد.

کمبود گاز در ایران از ابتدای فصل سرما، 10 مجتمع پتروشمی مرجان، مسجد سلیمان، زاگرس، شیراز، فن‌آوران، مارون، بندر امام، فجر، پردیس و متانول را تعطیل کرده است. فارغ از گاز صنایع، همچنین گاز ۱۴۴۲ سازمان و نهاد دولتی و عمومی به دلیل عدم رعایت الگو، اخطار و سپس قطع شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مصرف گاز در بخش خانگی امروز از مرز 700 میلیون متر مکعب هم گذشته است. در همین حال ترکمنستان نیز به دلیل مشکل گاز در این کشور، حجم سوآپ گازی به ایران را کاهش داده است. به دلیل اتکای دولت به سوآپ گازی با ترکمنستان، حالا با کاهش فشار گاز این کشور، مشکلات جدی به ویژه در شهرهای شمال شرق ایجاد شده است.

برای مطالعه بیشتر درباره حوزه انرژی خبر مقصر کمبود گاز؛ مردم یا نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها؟ را دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند