تفاهمنامه خرید ۲۰ هواپیمای سوخو با روس‌ها امضا شد

تفاهمنامه خرید ۲۰ هواپیمای سوخو با روس‌ها امضا شد

هواپیمایی ایران ایرتور و شرکت روسی سوخو برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای سوپرجت سوخو ۱۰۰ تفاهمنامه امضا کردند.

مطابق آنچه شرکت هواپیمایی ایران ایرتور اعلام کرده پس مذاکرات انجام شده طی دو سال گذشته و با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته، در مجموع 20 فروند سوخو سوپرجت 100 با ظرفیت 100 صندلی از سال آینده به مرور به ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور اضافه خواهد شد.ارزش کلی این تفاهمنامه یک میلیارد دلار عنوان شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این تفاهمنامه در شهر آنتالیا ترکیه با حضور معاون وزیر صنایع روسیه، مدیرعامل شرکت سوخو، مدیرعامل ایران ایرتور و مالک شرکت ایران ایرتور امضا شده است.

ایران ایرتور هیچ اشاره‌ای به چگونگی تامین منابع مالی مورد نیاز برای خرید این 20 فروند هواپیمای روسی نکرده است.

از سوی دیگر ارزش یک میلیارد دلاری این تفاهمنامه بیانگر قیمت حدود 50 میلیون دلاری هر هواپیماست. این مبلغ با ارقام اعلام شده از سوی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در اواخر بهمن سال گذشته تفاوت‌های فاحشی دارد.

اسعدی سامانی در روزی که با پیگیری‌های نهاد ریاست جمهوری یک فروند هواپیمای سوپرجت سوخو 100 در آشیانه هواپیمایی آسمان برای ایرلاین های ایرانی به نمایش گذاشته شد، قیمت حدود 20 تا 25 میلیون دلاری را برای این هواپیمای روسی اعلام کرده بود.

وی با اشاره به درخواست سوخو روسیه برای معرفی هواپیمای خود به ایرلاین‌های ایرانی به تسنیم گفته بود: شرکت سوخو از ایران درخواست کرد با توجه به اینکه در نمایشگاه هوایی سنگاپور حضور دارد زمان برگشت و در میسرش توقفی در تهران داشته باشد.

وی تصریح کرد: این شرکت در هواپیمای سوخو 100 آخرین تغییرات را اعمال کرده و برخی محدودیت‌ها مربوط به قطعات آمریکایی که وجود داشت را برطرف کرده است.

اسدی سامانی با اعلام اینکه میزان قطعات آمریکایی این هواپیما به کمتر از 10 درصد کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: سوخو علاقه‌مند بود تا این هواپیما را با تغییرات اعمال شده برای ایرلاین‌های ایرانی به نمایش بگذارد تا در صورت تمایل شرکت‌های هواپیمایی داخلی با آنها وارد مذاکره شده تا در قالب اجاره یا خرید این نوع هواپیما وارد ناوگان کشور شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تاکید بر اینکه هر هواپیمایی که برای ناوگان هوایی تهیه می‌شود باید مورد تایید سازمان هواپیمایی قرار گیرد، اظهار کرد: اگر سازمان این هواپیما را تایید کند می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های تامین ناوگان مورد استفاده قرار گیرد.

وی با یادآوری اینکه بسیاری از فرودگاه‌های کشور به دلیل نبود هواپیماهای زیر 100 صندلی بلااستفاده باقی مانده‌اند افزود: هواپیمای سوخو 100 با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌ها و همچنین زیر 100 نفره بودن می‌تواند فرودگاه کوچک کشور را به یکدیگر وصل کند.

اسدی سامانی با بیان اینکه میانگین قیمت این هواپیما بسته به آپشن‌های آن 20 تا 25 میلیون دلار است، گفت: اگر این هواپیما قابلیت لازم را داشته باشد و همچنین متناسب با شرایط آب و هوایی ایران باشد پس از تایید سازمان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین با یادآوری اینکه شرکت سوخو در مذاکرات قبلی فروش و اجاره هواپیما را منوط به صدور مجوز اوفک کرده بود، افزود: با توجه به تغییرات این هواپیما و اینکه میزان قطعات آمریکایی آن به زیر 10 درصد کاهش یافته دیگر نیازی به مجوز اوفک و هماهنگی با وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش به ایران نیست.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند