اکسکوینو

تفاهم‌نامه مبادله برق بین ایران و جمهوری آذربایجان امضا شد

برق+تجارت نیوز

یادداشت تفاهم همکاری در زمینه واردات برق از آذربایجان به ایران در فصل تابستان امسال به امضا رسید.

به دنبال سفر رئیس‌جمهوری و وزیر نیروی ایران به کشور آذربایجان در نیمه اول فروردین ماه امسال، معاونان وزیر نیروی ایران و وزیرانرژی آذربایجان نشستی را در وزارت نیرو برگزار کردند و در این نشست دو طرف برای تبادل 180 مگاوات برق در تابستان امسال به تفاهم رسیدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این نشست، یادداشت تفاهم واردات برق از آذربایجان به ایران در طول فصل تابستان در دو سطح معاونان وزیر و مدیران عامل شرکت‌های توانیر و آذرانرژی به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها که ابتدا در سطح معاونان وزیر به امضای همایون حائری معاون وزیر نیروی ایران و ناطق عباس‌اف معاون وزیر انرژی آذربایجان رسید، دو طرف برای واردات 180 مگاوات برق در تابستان به نتیجه قطعی رسیدند.

همچنین این توافق‌نامه به امضای “آرش کردی” مدیرعامل شرکت توانیر و اعتبار پیروردیف مدیرعامل شرکت آذرانرژی به عنوان شرکت‌های اصلی طرف قرارداد در انجام این ارتباط الکتریکی نیز رسید.

حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این مراسم از گسترش روابط به ویژه در حوزه برق و انرژی میان دو کشور استقبال کرد و خاطرنشان ساخت که در آینده نزدیک مذاکراتی نیز برای توسعه روابط برقی به ویژه در خصوص اتصال شبکه‌های برق کشورهای ایران، آذربایجان، گرجستان و روسیه خواهیم داشت.

وی همچنین تاکید کرد: وجود اشتراکات بسیار زیاد میان ایران و آذربایجان، گسترش روابط را میان دو طرف تسهیل می‌کند که باید از این ظرفیت به صورت کامل استفاده کرد.

همچنین دراین نشست ناطق عباس اف معاون وزیر انرژی آذربایجان با اشاره به این که در دیدار روسای جمهور دو کشور که مدتی پیش انجام شد، هیات های برقی دو کشورنیز مذاکراتی با هم داشتند که در آن نشست، برسر کلیات صادرات برق به ایران و نیز توسعه روابط درسایر زمینه‌های صنعت برق تفاهم‌نامه‌هایی حاصل شده بود.

در ادامه این نشست، اعتبار پیروردیف مدیرعامل شرکت آذرانرژی نیز از علاقمندی کشورش برای ترانزیت برق از مسیرایران به کشورهای ثالث خبرداد و اظهار امیدواری کرد که مذاکرات در این خصوص نیز به زودی آغاز و به نتایج مطلوبی دست یابد.

آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر نیز دستیابی به این توافق را مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری در حوزه برق میان دو کشور وجود دارد که خوشبختانه ازحمایت همه جانبه مقامات و دولت‌های دو کشور بهره می‌برد.

در این نشست همچنین دو طرف علاوه بر امضای این تفاهم‌نامه، در خصوص انجام مذاکرات سه جانبه میان هیات های کارشناسی برقی کشورهای ایران، آذربایجان و گرجستان و ایران، آذربایجان و روسیه، برای بررسی راهکارهای ایجاد ارتباط الکتریکی و اتصال شبکه‌های برق این کشورها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بر پایه این گزارش، با امضای این تفاهم‌نامه، ایران تا 180 مگاوات برق را در فصل پیک (تابستان) از کشور آذربایجان از اول ژوئن 2018 (11 خرداد 1397) وارد خواهد کرد.

براساس مفاد دیگر این تفاهم‌نامه، هیات های کارشناسی و فنی دو طرف برای بررسی فنی خطوط انتقال برقی که واردات از آن طریق انجام خواهد شد، در زمان مشخص شده به بازدید از خطوط مذکور خواهند پرداخت.

در این تفاهم‌نامه همچنین نسبت به تمدید مدت زمان اجرای این ارتباط الکتریکی و حتی تبادل یا ترانزیت آن نیز تاکید و پیشنهاد شد که مذاکرات جداگانه و جامعی در این خصوص برگزار شود.

همچنین در این نشست مقرر شد به منظور تهیه یک قرراداد بلندمدت مبادله الکتریکی نمایندگان طرفین در ماه می 2018 در باکو آذربایجان ملاقاتی داشته باشند.

طرفین توافق کردند تا ملاقاتی سه جانبه نیز در 26 آوریل جاری برای مذاکرات سه جانبه فرآیند انتقال انرژی بین ایران و آذربایجان و روسیه برگزار کنند و نشست سه جانبه دیگری هم با حضور کشور گرجستان در ماه می 2018 در تهران برگزار نمایند.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند