تقویت ۹۴۰ واحدی شاخص کل بورس

تقویت ۹۴۰ واحدی شاخص کل بورس

معامله‌گران بورس تهران در آخرین روز معاملاتی این هفته در حالی معاملات متعادل را نظاره‌گر بودند که علی‌رغم شروعی باانگیزه از آغاز معاملات امروز به ویژه در گروه بانک‌ها اما در ادامه جای‌گیری معاملات در نقطه تعادل را به نظاره نشستند.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۵ آبانماه ۹۷ با افزایش ۹۴۰ واحدی به رقم ۱۸۵ هزار و ۱۰۰ واحد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۹۶ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۴۴۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۱۸۵ واحدی به رقم ۱۹۵ هزار و ۹۰ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول در حالی با افزایش ۹۳۲ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۶۰۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۱۵ واحدی عدد ۳۶۲ هزار و ۷۰۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۴ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۲۵ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های مپنا با ۱۵۴ واحد ،بانک ملت با ۱۲۰ واحد و پالایش نفت تهران با ۱۰۰ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی پارس و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر یک با ۶۷ واحد،گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۴واحد و تاپیکو با ۴۲ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی بیش از ۸۷۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۱۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۶ هزار و ۲۹۸ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های صنعتی مینو، تایدواتر خاورمیانه، حق تقدم فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران، سرمایه‌گذاری ملی ایران، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، سپرده‌گذاری مرکزی، سرمایه‌گذاری ساختمانی نوین، مدیریت انرژی امید تابان هور، سرمایه‌گذاری ساختمانی نوین، شیر پاستوریزه پگاه فارس، ایران دارو و حق تقدم خرید سهام آن، داده‌پردازی ایران از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های قند اصفهان، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، نفت سپاهان، شیر پگاه آذربایجان شرقی، سیمان خزر، بیمه حافظ، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، کشت و صنعت چین‌چین، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران، فنرسازی زر، حق تقدم استفاده نشده نفت بهران متوقف شدند.

امروز همچنین عرضه اولیه تعداد ۳۳ میلیون سهم از شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران به روش ثبت سفارش بر روی تابلوی معاملات نشست که با استقبال خریداران سهام و در قیمت ۸۵۰ تومان معامله شد.

بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۱۵۳ میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش بیش از ۱۵۹ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده مواجه شد.

همچنین ۵۰ میلیون سهم پتروشیمی پردیس به ارزش بیش از ۸۴ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. امروز همچنین ۸ میلیون سهم گروه مپنا به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان کد به کد شد همین وضعیت در معدنی و صنعتی گل‌گهر با کمتر از ۵٫۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴٫۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملاتی متعادل و به نسبت کم حجمی را در اغلب نمادهای معاملاتی و در آخرین روز کاری بازار سهام در هفته جاری به نظاره نشست که شروع معاملات امروز همراه با اقبال خریداران سهام برای جمع‌آوری سهم‌های گروه بانکی و موسسات اعتباری بود. با این همه استراتژیک کوتاه‌مدت‌نگری باعث شد تا امروز همچون روال گذشته در آخرین روز کاری هفته معامله‌گران برای نقد کردن بازدهی‌ها، اصلاح پورتفوی را در دستور کار قرار دهند.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند