توافقات هسته‌ای با ایران در دسترس است؟

تجارت نیوز

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تاکید بر ترجیح دولت بایدن بر رویکرد دیپلماسی در قبال ایران گفت که ممکن است روزی به توافق به ایران دست یابیم.

به گزارش تجار‌ت‌نیوز، نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران در سخنانی در عین حال افزود که واشنگتن به امید اینکه روزی ممکن است توافق هسته‌ای با ایران حاصل شود، دست‌هایش را نمی‌بندد.

به نقل از ایرنا، رابرت (راب) مالی روز دوشنبه به وقت محلی در سخنانی در بنیاد کارنگی از تلاش‌های دولت بایدن برای انجام گفتگوهای غیر مستقیم با ایران دفاع کرد و گفت، دولت بایدن تلاش‌های دیپلماتیک را ترجیح می دهد.

این مقام آمریکایی در عین حال اظهار داشت: اما همیشه اقداماتی را انجام می دهیم که در راستای ارزش‌ها و منافع امنیت ملی ما باشد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تکرار ادعاها در باره برنامه هسته ای ایران ادامه داد ما از هیچ تلاشی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای فروگذار نمی کنیم.

نماینده ویژه دولت بایدن خاطرنشان کرد: دوباره تاکید می کنم که ترجیح ما دیپلماسی در کنار ابزار فشار و تحریم است اما در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک همه گزینه‌های روی میز خواهد بود.

این مقام آمریکایی تصریح کرد با اروپایی‌ها در خصوص آنچه به ایران مرتبط است، بر خلاف دولت قبلی، اتفاق نظر داریم.

راب مالی با اشاره به اینکه در طول دو ماه گذشته هیچ گامی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای برداشته نشده است، گفت: وقتی اتفاقاتی مانند اعتراضات در حال رخ دادن است، بر روی اموری راکد تمرکز نخواهیم کرد.

وی در عین حال ایران را به عدم رعایت حقوق بشر متهم و اعلام کرد کرد که آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد.

این مقام دولت بایدن همچنین در تداوم هراس از نفوذ منطقه ای ایران، ادعاهای همیشگی واشنگتن را تکرار کرد و گفت: ایران فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود و حمایت از گروه‌های خشن و تروریستی در سراسر منطقه را افزایش و به توسعه موشک‌های بالیستیک ادامه داده است.

این مقام آمریکایی همچنین ادعای ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه را تکرار و ادعا کرد اینکه ایران ارسال موشک به روسیه را تکذیب می‌کند نشان می‌دهد این کشور شرمسار شده است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز، ۱۷ مرداد ماه با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع شود و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

دولت جو بایدن با ادعای اینکه دیپلماسی بهترین راه در قبال عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، از زمان آغاز ناآرامی‌ها در ایران، تمرکز خود را بر این ناآرامی‌ها قرار داده است و می گوید اکنون احیای توافق حتی در دستور کار و تمرکز واشنگتن نیست.

این در حالی است که جامعه اطلاعاتی ایران در گزارشی، آمریکا را متهم ردیف اول آشوب‌ها و اغتشاشات در ایران معرفی کرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند