توافق جدید بانک ها/ نرخ سود بانکی در دامنه 10 تا 21 درصد

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد گفت: بر اساس مذاکرات شورای هماهنگی بانک ها و کانون بانک ها قرار است برای نرخ سود سپرده های بانکی دامنه ای خاصی در نظر گرفته شود که این دامنه بین 10 تا 21 درصد خواهد بود. غلامحسین نتاج افزود: البته دامنه در نظر گرفته شده برای نرخ سود سپرده

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد گفت: بر اساس مذاکرات شورای هماهنگی بانک ها و کانون بانک ها قرار است برای نرخ سود سپرده های بانکی دامنه ای خاصی در نظر گرفته شود که این دامنه بین 10 تا 21 درصد خواهد بود.

غلامحسین نتاج افزود: البته دامنه در نظر گرفته شده برای نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی هنوز به بانک ها ابلاغ نشده است.

وی با بیان اینکه، نرخ سود سپرده ها در هر بانک بر اساس قیمت تمام شده و در دامنه توافق شده تعیین می شود، اظهار داشت: هر یک از بانک ها بر اساس شرایط و فعالیتشان نرخ سود سپرده ها را تعیین می کنند.

نتاج تصریح کرد: البته بانک ها دارای هزینه هایی نظیر نرخ 2.5 تا 3 درصدی حق الوکاله و ذخیره نزد بانک مرکزی هستند که باید این موارد نیز برای تعیین نرخ سود سپرده ها در نظر گرفته شود.

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد تصریح کرد: با کاهش قیمت تمام شده پول در بانک ها می توان نرخ سود تسهیلات بانکی را متناسب با آن تعیین کرد.

وی ادامه داد: به همین دلیل پیش بینی می شود که دامنه در نظر گرفته شده منجر به زیان بانک ها نشود، ضمن آن که قرار است هر بانک متناسب با شرایط خود نرخ سود سپرده ها را در این دامنه تعیین کرد.

یادآور می شود؛ در پی درخواست ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در جلسه چهارشنبه شب هفته گذشته از مدیران عامل بانک ها مبنی بر انتظام و نظم بخشی به نرخ سود بانکی، قرار بود شبکه بانکی تصمیم جدیدی را برای ساماندهی نرخ سود بانکی اتخاذ کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند