تجارت‌نیوز برررسی کرد:

هزینه آموزش در سال ۹۷ چقدر گران شد؟

هزینه آموزش در سال ۹۷ چقدر گران شد؟
آموزش در بین کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای ایرانی در 11 ماهه نخست سال 1397 نوسان قیمتی کمی داشته، یعنی تورم سالانه آن از ابتدای فروردین ماه سال 1397 تا پایان بهمن ماه 5.5 درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سال ۱۳۹۷ هرچند عمده کالاها و خدمات مصرفی در جریان تورم و بحران ارزی دچار نوسان قیمتی شده و نرخ تورم آن‌ها افزایشی بوده یا نوسان قابل ملاحظه‌ای داشته، اما بخش آموزش تقریبا کم‌نوسان بوده و روند تورم آن شیب افزایشی ملایمی داشته است.

در ۱۱ ماهه نخست سال گذشته حدود ۸۶ درصد به تورم سالانه گروهی مانند دخانیات افزوده شده، میانگین تورم ۱۲ ماهه منتهی به بهمن ماه بخش آموزش دربازه زمانی مذکور ۵٫۵ درصد بوده است.

تورم نقطه به نقطه بهمن ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به بهمن ماه سال ۱۳۹۶ آموزش معادل ۲۱٫۶ درصد بوده است.

بخش آموزش همچنین تورم ماهانه کمی را در بهمن ماه تجربه کرده، این تورم معادل ۰٫۵ درصد است. تورم ماهانه آموزش در ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ معمولا زیر یک درصد بوده اما در مهر ماه این شاخص ۱۴٫۵ درصد شد.

به دنبال تحریم‌ها و نوسانات ارزی که شاخص‌ تورم اکثر کالاها در مهر ماه سال ۱۳۹۷ دچار جهش چند واحدی شده بود، تورم نقطه به نقطه بخش آموزش در این ماه نسبت به شهریور ماه سال ۱۳۹۷ رشد ۷٫۳ درصدی داشت که نسبت به دیگر ماه‌ها این بیشترین رشد بوده است.

افزایش کند تورم آموزش در ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در بخش روستایی و شهری نیز وجود دارد. فقط مناطق روستایی در آموزش تورم کمتری را نسبت به شهری متحمل شده‌اند.

بالاترین سطح تورم آموزش مناطق روستایی مربوط به تورم نقطه به نقطه با رقم ۱۹ درصد است.

آموزش در بین کالاها و خدمات مصرفی ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ کمترین نوسان تورمی را داشته است.

در بین آمارهای مرکز آمار ایران از تورم بهمن ماه سال ۱۳۹۷، بیشترین تورم ماهانه با رقم ۱۳ درصد متعلق به حبوبات و سبزیجات است.

بیشترین تورم نقطه به نقطه و سالانه در بین کالاهای مصرفی خانوارهای کشور در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ متعلق به دخانیات است. تورم نقطه به نقطه آن ۱۳۶٫۳ درصد و سالانه آن ۹۳٫۳ درصد است.

بخش آب، برق و سوخت در بین کالاها و خدمات مصرفی بهمن ماه سال ۱۳۹۷ کمترین تورم را به خود اختصاص داده است. تورم ماهانه این بخش منفی ۰٫۱ درصد؛ نقطه به نقطه؛ ۱۹٫۲ درصد و سالانه ۲٫۶ درصد است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند