تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کالاهای وارداتی بیش از ۲۴۰ درصد گران شدند

کالاهای وارداتی بیش از ۲۴۰ درصد گران شدند

شاخص قیمت ریالی کالاهای وارداتی کشور در سال ۹۸ به ۳۴۹۸ واحد رسیده که نسبت به سال قبل ۲۴۰ درصد افزایش داشته، یعنی در سال ۹۸ واردکنندگان کشور به طور میانگین ۲۴۰ درصد بیشتر از سال ۹۷ برای خرید و واردات یک مجموعه کالا هزینه کرده‌اند.

تورم بخش واردات کشور به وضعیت وخیمی رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تورم کالای وارداتی کشور از سوی مرکز آمار منتشر شد که نشان از وضعیت وخیم این حوزه در سال ۹۸ دارد.

قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی و ورود و خروج ارزی کشورها است.

آمارها نشان می‌دهد شاخص قیمت ریالی کالاهای وارداتی کشور در سال ۹۸ به ۳۴۹۸ واحد رسیده که نسبت به سال قبل ۲۴۰ درصد افزایش داشته، یعنی در سال ۹۸ واردکنندگان کشور به طور میانگین ۲۴۰ درصد بیشتر از سال ۹۷ برای خرید و واردات یک مجموعه کالا هزینه (ریالی) کرده‌اند.

تورم ۲۴۰ درصدی کالاهای وارداتی کشور در سال گذشته رقم بی‌سابقه‌ای است. تورم ریالی بخش وارداتی کشور در سال ۹۸ بیش از دو برابر تورم این بخش سال ۹۷ (معادل ۱۱۱ درصد) بوده است. این در حالی است که تورم ریالی بخش صادراتی کشور تنها ۸۰ درصد بوده است.

در گروه‌های اصلی کالاهای وارداتی، بیشترین تورم در بخش ریالی در سال گذشته مربوط به «آلات و دستگاه‌هاى اپتیک، عکاسى، سینماتوگرافى و…» و معادل ۳۸۳ درصد بوده است.

همچنین کمترین تورم در بخش ریالی واردات مربوط به گروه کالایی «چوب و اشیاء چوبى، زغال چوب، چوب پنبه و…» و معادل ۴٫۴ درصد بوده است.

آمارها در بخش دلاری نیز نشان می‌دهد شاخص قیمت دلاری کالاهای وارداتی کشور در سال ۹۸ به ۴۱۲ واحد رسیده که نسبت به سال ۹۷ معادل ۵۱ درصد افزایش است.

تورم ۵۱٫۳ درصدی کالاهای وارداتی کشور در سال ۹۸ رقم بی‌سابقه‌ای است. تورم دلاری کالاهای وارداتی کشور در سال ۹۸ بیش از سه برابر تورم واردات در سال ۹۷ (۱۵٫۹) بوده است. در حالی که تورم دلاری بخش صادراتی کشور تنها ۵٫۹ درصد بوده است.

در بخش دلاری نیز بیشترین تورم کالاهای وارداتی در سال گذشته  مربوط به گروه «آلات و دستگاه‌هاى اپتیک، عکاسى، سینماتوگرافى و…»  و معادل ۸۱٫۶ درصد بوده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند