موضوعات داغ:

توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی با هویت جعلی!

توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی با هویت جعلی!

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: قاچاق دارو و کالای بهداشتی، یکی از چالش‌های بزرگ حوزه‌های مختلف بر سلامت جامعه است که عوارض جبران‌ناپذیری بر سلامت شهروندان دارد.

حمیدرضا بنفشه اظهار کرد: از مهمترین خطرهای مصرف اینگونه فرآورده‌ها آسیب به قسمت‌های مختلف بدن از جمله پوست، مو و چشم در کوتاه مدت و افزایش استعداد ابتلا به بیماری‌های کبدی و کلیوی و حتی سرطان در بلندمدت به دلیل وجود فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و کادمیوم است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: متاسفانه عرضه محصولات قاچاق در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی به دلیل قیمت پایین، گرایش به استفاده از این مواد را افزایش داده است که باید در زمینه مبارزه با قاچاق فرآورده‌های سلامت محور و هم‌چنین آگاهی از روش‌های استعلام و اطمینان به سلامت محصولات وارداتی فرهنگ‌سازی مناسب صورت گیرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: این فرآورده‌ها به دلیل اینکه خارج از مسیر قانونی وارد کشور می‌شوند تحت هیچ‌گونه نظارت بهداشتی قرار ندارند و در حقیقت دارای هویت جعلی هستند و شاخص‌هایی چون مواد تشکیل دهنده و شرایط تولید محصول کاملا مبهم و نامشخص است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت با راه‌اندازی سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت کالای سلامت وارداتی به نشان www.ttac.ir گام مهمی در جهت مبارزه با قاچاق و حفظ سلامت آحاد مردم برداشته است.

بنفشه با اشاره به روش‌های استعلام برچسب کالاهای بهداشتی، افزود: ارسال کد 16 رقمی از طریق سایت www.ttac.ir، به شماره پیامک ۲۰۰۰۸۸۲۲ یا تلفن گویا ۰۲۱۶۱۸۵ و بارکد مندرج بر روی برچسب (QR)با استفاده از نرم‌افزار قابل نصب بر روی تلفن‌های همراه هوشمند است.

وی گفت: تغییرات نرخ ارز ممکن است منجر به پدیده قاچاق معکوس دارو و تجهیزات پزشکی شود، بنابراین اقدامات لازم برای پیشگیری و برخورد با این پدیده انجام شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان تاکید کرد: فرآورده‌های دارویی و مکمل‌ها فقط باید از داروخانه‌ها و مراکز فروش فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مورد تایید وزارت بهداشت یا فروشگاه‌های مجاز با داشتن شناسه اصالت کالا خریداری شود.

 

منبع:ایسنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند